Covid nebo obyčejné nachlazení. Pokud stále nevíte, jak je od sebe rozpoznat, sledujte jasné příznaky

Fotografie: Freepik

Rozlišování mezi příznaky běžného nachlazení a COVID-19 se může zdát jako poměrně náročný úkol. Alespoň tak to může připadat laikovi. Ve skutečnosti to ale nemusí být tak složité. Podle všeho stačí pečlivě sledovat několik zásadních ukazatelů a dle toho lze poznat poměrně přesně, jak si v tomto ohledu stojíte.

Co je pro obě nemoci společné, je to, že jsou obě vysoce nakažlivé. Přenáší se vzduchem a kapénkami nebo také dotykem. I svými příznaky mohou vypadat velmi podobně. Typické příznaky zahrnují horečku, bolesti těla, bolesti hlavy nebo kašel.

Příznaky bývají jiné a dají se rozpoznat

Odborníci ale upozorňují, že určité zcela běžné příznaky chřipky jsou naopak u COVID-19 poměrně vzácné. Jde zejména o rýmu, ucpaný nos nebo bolesti v krku. Pokud tedy máte tyto symptomy, je velmi pravděpodobné, že o nákazu koronavirem ve vašem případě nepůjde.

Naopak u většiny COVID-19 pozitivních pacientů se objeví alespoň jeden z těchto příznaků – vysoké horečky, ztráta čichu a chuti, či kašel.

Fotografie: Pixabay

Průměrná inkubační doba nového typu koronaviru je 5 dní po expozici viru. V některých případech k tomu dojde za 2 dny, ale může to trvat i 12 dní. Mnoho pacientů trpících COVID-19 také pociťuje extrémní únavu a problémy s dýcháním, které jsou mnohem méně časté při běžném nachlazení.

Vyplatí se tedy před cestou na test pořádně sledovat své tělo a jeho projevy. Máte-li rýmu, nemáte-li horečky a celkově se necítíte až tak špatně a za normálních okolností byste možná i šli do práce, je spíše méně pravděpodobné, že jde o obyčejné nachlazení.

Průběh je u každého jiný

Je však třeba připustit, že virus je skutečně velmi speciální v tom, že na každého působí velmi individuálně. Není netypické ani to, že lidé stejného věku a stejné kondice mají ve výsledku velmi odlišný průběh a příznaky. Vše záleží na mnoha faktorech. A to nejen na celkovém zdraví nebo síle imunity.

Podle všeho roli hraje i to, jak moc velké „dávce“ viru jste byli při nákaze vystaveni. Je prý rozdíl v tom, zda s nakaženým člověkem strávíte třeba několik hodin v místnosti, anebo se jen na pár minut potkáte.

Fotografie: Freepik

Pak jsou příznaky značně mírnější. I proto má smysl vyhýbat se kontaktu. Nejde ani tolik o eliminaci samotné nákazy jako o to vyhnout se špatnému a náročnému průběhu, který organismus velmi oslabí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]