Následující tlakové body na ruce vám pomohou zbavit se těchto častých zdravotních problémů

Fotografie: Depositphotos

Věříte-li léčebným účinkům akupresury, zkuste některé body na ruce, k nimž máte snadný přístup, jež vám mohou pomoci od mnoha základních zdravotních problémů.

Akupresura neboli reflexní terapie sice není medicínským oborem, neměla by tedy sloužit jako náhrada za návštěvu lékaře, ale už tisíce let dokazuje, že má své místo mezi účinnými léčbami různých zdravotních problémů. Jako podpůrná léčba vám pomůže rychleji se zotavit a uchovat si celkové zdraví. Odborníci tvrdí, že nemá žádné nepříznivé účinky na tělo, tudíž není nebezpečné ji praktikovat. Stejně tak je neinvazivní a všem dostupná.

Tlakové body na ruce

Na ruce najdete 8 základních tlakových bodů. Působením mírné síly na tyto tlakové body můžete zmírnit bolest a zlepšit své celkové zdraví, jak uvádí Debra Rose Wilson. Naučte se proto, kde je najít a k čemu je každý z nich určený, a pokuste se s nimi manipulovat ve svůj prospěch, aby se vám ulevilo od některých zdravotních neduh.

Srdce 7 – najdete jej na zápěstí v linii mezi prsteníčkem a malíčkem, stisknutí chrání před úzkostí, nespavostí, depresí a bušením srdce.

Tenké střevo 3 – na vnější straně ruky, přímo na hřbetu těsně pod malíčkem, zmírňuje bolest krku, uší a hlavy.

Meridián plic – vede od špičky palce dolů po jeho hraně a končí pod záhybem zápěstí, přejíždějte prstem po celém palci, zmírňuje to příznaky nachlazení.

Bod vnitřní brána – nachází se asi 3 cm ve středu pod záhybem zápěstí, při masáži tohoto bodu se zlepší vaše trávení, zmírní nevolnost nebo bolest žaludku.

Bod vnější brána – stejné místo jako vnitřní bod brány, ale z druhé strany, tedy na paži, podporuje imunitní systém a dodává energii.

Bod na zápěstí 1 – najdete jej v ohybu zápěstí v linii pod malíčkem, tento tlakový bod podporuje štěstí a reguluje vaše emoce.

Základna bodu palce – nachází se v kořenu palce, v záhybu mezi zápěstím a palcem, předpokládá se, že pomáhá zmírnit dýchací potíže.

Bod údolí ruky – na kůži mezi palcem a ukazováčkem, snižuje stres, zmírňuje příznaky migrény, bolesti zubů, napětí ramen a bolest krku.

Přehlížení migrény způsobuje nepříjemné následky. Mezi příznaky patří i nevolnost a potíže s mluvením

Co říká výzkum?

Akupresura se praktikuje už tisíce let, ale odborníci teprve nedávno začali hodnotit její lékařské schopnosti. Například studie z roku 2010 se zúčastnilo na 25 dobrovolníků, kteří měli problémy s nespavostí. Po 5 týdnech se však kvalita jejich spánku zlepšila po absolvování akupresurní léčby. Pozitivní výsledky přetrvávaly 2 týdny po ukončení léčby.

akupresura
Fotografie: Freepik

Existuje mnoho studií s podobnými zjištěními, ale žádná z nich není tak velká a obsáhlá, jak by bylo potřeba, jak uvádí server Healthline. Z toho důvodu odborníci nemají dostatek kvalitních dat, aby mohli dospět ke konkrétním závěrům, jež by mohly akupresuru postavit na roveň klasickým medicínským léčebným postupům.

Nicméně neexistuje žádný důkaz, že by byla akupresura škodlivá lidskému zdraví. Pokud tedy věříte jejím léčebným schopnostem a máte zájem ji praktikovat nebo alespoň vyzkoušet, rozhodně to stojí za to. V tomto případě nemáte co ztratit. Na ZdravémStravování jsme zmiňovali také tlakové body pro boj s bolestí hlavy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]