Vzhled obličeje prozradí i ty nejzávažnější nemoci. Rozhodují malé detaily, kterých je nutné si všímat

akné na obličeji
Fotografie: Pixabay

Váš obličej může prozradit mnohé o vašem celkovém zdravotním stavu. Zde najdete seznam těch nejčastějších příznaků, které byste rozhodně neměli ignorovat.

Vaše tělo s vámi neustále komunikuje. Pokud mu například chybí tekutiny, odrazí se to na vašem vzhledu (například ve formě vyschlé kůže) nebo na tom, jaká barva moči z těla vyhází. Před některými problémy se vás však může tělo snažit varovat tím, že se na vašem obličejem objeví určité známky nebo se změní jeho stav. Vaše tvář proto může prozradit mnohé o tom, jak je na tom váš celkový zdravotní stav. Níže se můžete podívat na seznam těch nejčastějších známek, které byste neměli ignorovat, radí lékařka Catherine Hannan.

Hubená tvář

Pokud je vaše tvář příliš hubená, pravděpodobně jste to přehnali s cvičením nebo nastavenou dietou. Při nadměrné námaze totiž organismus brání přístupu potřebného množství kyslíku do obličeje, což vede k jeho ochabnutí. Nejvíce postiženou oblastí bývá především oblast lícních kostí. Vhodným řešením je proto sestavit si jídelníček a tréninkový plán na míru. S tím vám dokáže pomoci odborník.

Oteklý obličej

Pokud máte naopak pocit, že vám obličej otéká, znamená to, že byste měli více cvičit, snížit příjem alkoholu nebo se více bránit proti stresu, se kterým se potýkáte. Tyto tři faktory totiž negativně ovlivňují proces tvorby kolagenu, což vede k chabnutí pokožky obličeje. Vhodným řešením je v tomto případě zvýšení fyzické aktivity a omezení konzumace alkoholických nápojů.

Obličej s vráskami

Vrásky jsou největším nepřítelem téměř každého z nás, ovšem nejvíce se proti jejich vzniku snaží bránit především ženy. Měli byste proto vědět, že pokud se rádi opalujete, sluneční záření je jednou z hlavních příčin jejich vzniku. Jde především o to, že pokožka kolem očí je tenčí a jemnější, a proto ji může slunce velmi snadno poškodit. Vhodným řešením je v tomto případě používání opalovacího krému, a to i když je zataženo.

Obličej se suchou a zarudlou pokožkou

Hlavní příčinou suché a citlivé pokožky je špatná strava, která má za následek nedostatek vitamínů a minerálů zodpovědných za tvorbu kolagenu a její pružnost. Abyste se tomuto problému vyhnuli, jezte více ovoce a zeleniny, jež vám dodají potřebné živiny a obnoví krásu vaší pleti. Stejně tak pozorní byste měli být před konzumací kávy, která může způsobovat zarudnutí a podráždění pokožky.

Žlutá pleť

Pokud jste si na sobě všimli, že vám žloutne barva kůže, můžete mít problémy s játry nebo anémii. Jedná se o závažný problém, který byste měli co nejdříve řešit se svým praktickým lékařem, jenž vám pomůže stanovit diagnózu. Jestliže pracujete v noci a ráno spíte, můžete mít také nedostatek vitamínu D, protože vaše pokožka není v častém kontaktu se sluncem.

Fotografie: Depositphotos

Bledá pleť

Pokud je váš obličej bledší než obvykle, může to být známkou nedostatku železa. V takovém případě byste měli zvýšit příjem potravin bohatých na železo, jako je maso nebo luštěniny. Nezapomínejte však také na vitamín C, který usnadňuje vstřebávání železa v těle.

Tmavé kruhy pod očima

Tmavé kruhy pod očima jsou jasnou známkou toho, že nespíte dostatečně dlouho nebo se stravujete nezdravě – alkohol a kouření situaci bohužel jenom zhoršují. Každou noc se proto snažte spát alespoň 8 hodin a zbavte se těchto nebezpečných zlozvyků.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]