Petržel: Mocná rostlina, jejíž léčivé vlastnosti znaly již naše babičky. V současnosti se na ně už skoro zapomnělo

Fotografie: Depositphotos

Petržel je velmi užitečná rostlina, která disponuje řadou zdravotních přínosů, z nichž může těžit naprosto každý. Zde najdete ty nejlepší z nich.

Rostliny a jiná přírodní medicína dokážou díky svým vlastnostem a schopnostem často předčit mnohé chemické léky a další komerční prostředky. Jsou totiž zcela přirozené a ve většině případů nevykazují žádné vedlejší účinky, díky čemuž je lze užívat bez obav. A právě mezi taková přírodní léčiva patří i petržel, což je velmi známá bylinka, kterou si většina lidí ráda přidá na chleba nebo k vajíčkům. Její konzumace však nabízí mnohem více přínosů, z nichž může těžit naprosto každý, říká lékařka Maria Zamarripa.

Účinná bylina jménem petržel

Není pochyb o tom, že vědecké poznatky a moderní medicína v dnešní době pokročily natolik, že zlepšují životy mnoha lidí. Existují však některé přírodní prostředky, jejichž použití může být mnohem účinnější a zároveň bezpečnější než tato chemicky vytvořená léčiva – působí totiž přirozeně a často bez jakýchkoliv vedlejších účinků, což z nich dělá užitečnou a mnohdy také levnější alternativu.

Dnes jsme si pro vás připravili veškeré důležité informace o petrželi, úžasné bylině, která je mocným všelékem při léčbě močových kamenů a dalších onemocnění ledvin a močových cest. Mezi její nejzajímavější přínosy dále patří také:

 • Nálev z této rostliny může být velmi užitečným prostředkem proti infekcím močového měchýře a močovým kamenům.
 • Je velmi účinná při prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva u mužů a rakoviny děložního čípku u žen.
 • Petržel je bohatá na kyselinu listovou, která výrazně podporuje zdraví kardiovaskulárního systému.
 • Obsahuje vitamíny A, C a E a mnoho minerálů, které účinně pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu.
 • Pomáhá snižovat krevní tlak.
 • Petrželový čaj velmi dobře zklidňuje střeva, zlepšuje trávení a odstraňuje plynatost.
 • Pro svůj vysoký obsah železa se petržel doporučuje při boji s chudokrevností.
 • Je velmi užitečná v boji proti zápachu z úst.
Fotografie: Freepik

Všechny tyto přínosy můžete získat i vy, a to zcela přirozeným způsobem. Petržel je obyčejná bylinka, již si můžete snadno vypěstovat u sebe doma nebo ji zakoupit v sušené podobě. Abyste však využili všechen její potenciál, níže jsme pro vás připravili recept na nápoj, který můžete užívat jako prevenci nebo pro léčbu problémů, s nimiž vám tato blahodárná rostlina pomůže.

Recept na léčivý nápoj

Abyste využili všech výhod petržele, můžete si z ní připravit užitečný nápoj. K jeho přípravě budete potřebovat následující ingredience:

 • čerstvou nebo sušenou petržel (2 polévkové lžíce),
 • citronovou šťávu (1 čajová lžička),
 • včelí med (1 polévková lžíce),
 • obyčejnou vodu (1 litr).
Fotografie: Pexels

Příprava nápoje je potom již naprosto jednoduchá. Stačí smíchat vodu s petrželí a směs následně postavit na oheň. Jakmile nápoj začne vřít, vypněte oheň a nechte lék alespoň 5 až 10 minut louhovat. Poté přidejte zbytek ingrediencí, vše důkladně zamíchejte a váš nápoj bude připraven k pití. Abyste získali co nejlepší výsledky nebo se zbavili problému, který vás trápí, pijte 2 šálky tohoto odvaru denně. Vyhýbejte se však jeho konzumace před spaním, protože působí močopudně.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]