Varovné příznaky nedostatku vitamínu B12 v těle. Pozor by si měly dávat především ženy po čtyřicítce

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek vitamínu B12 v těle může mít závažné dopady na vaše zdraví. Toto jsou varovné příznaky, které byste nikdy neměli podceňovat (zejména po čtyřicítce).

Velmi mnoho žen ve věku od 40 do 60 let trpí nedostatkem vitaminu B12, který v lidském těle zastává řadu důležitých funkcí. Bohužel však velké procento z nich nezná nebo v mnoha případech ignoruje alarmující příznaky, kterými se je tělo snaží před tímto problémem varovat. Abyste proto předešli potenciálnímu nebezpečí, níže se můžete seznámit s těmi nejčastějšími z nich. Více prozradila lékařka Meredith Goodwin.

Ztráta koordinace, závratě

Vitamín B12 ovlivňuje myelinovou ochranu nervů a jeho nedostatek může vést k nevratnému poškození nervů, po kterém následují časté závratě či úplná ztráta koordinace. Pokud se s těmito problémy potýkáte, měli byste co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, který vám pomůže stanovit léčbu.

Problémy s vlasy a nehty

Nedostatek vitamínu B12 ovlivňuje také váš zevnějšek. Může totiž vést k mastným, lámavým, tenkým a řídnoucím vlasům a křehkým nehtům. Stejně tak se vám mohou v důsledku tohoto problému objevit tmavé kruhy pod očima a bledá kůže, neboť způsobuje poruchu krvetvorby a vede k destrukci krevních buněk (to má za následek uvolňování žlučového barviva bilirubinu, které dodává kůži bledý odstín).

Fotografie: Pexels

Svalová slabost a únava

Jak již bylo zmíněno víše, nedostatek vitamínu B12 ovlivňuje nervový systém. Často proto způsobuje jak celkovou únavu, tak i svalovou slabost po celém těle. Tento problém totiž vede k nedostatečnému přísunu kyslíku do krve, což může oslabovat tělesné funkce a vést k nutkání delšího odpočinku.

Dušnost

Jedním z důsledků nedostatku vitamínu B12 v těle bývá také dušnost. Tento problém totiž komplikuje přísun kyslíku do tkání, což nutí plíce pracovat na plné obrátky. To ovšem může vést k dušnosti a v některých případech také dalším dýchacím problémům.

Problémy se zrakem a pamětí

Při závažném nedostatku vitamínu B12 dochází k postižení zrakového nervu a sítnicových cév. V důsledku se tak pacient může potýkat s rozmazaným viděním, mihotáním skvrn před očima nebo v některých případech dokonce k dočasné slepotě. Stejně tak tento problém může mít vliv na vaši paměť, a to jak krátkodobou tak i dlouhodobou. Pokud tedy poslední dobou často zapomínáte nebo si naopak nemůžete vzpomenout na starší události, rozhodně se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem.

Brnění a necitlivost

Jedním z nejnepříjemnějších neurologických příznaků nedostatku vitamínu B12 je brnění a necitlivost. Tento problém je opět důsledkem poškození nervů a nedostatku kyslíku, což se může mimo jiné projevit také chvilkovými záchvaty. Pokud se s některými z těchto problémů potýkáte, rozhodně byste je nikdy neměli ignorovat.

Zvýšená tělesná teplota

Ve vzácných případech může být nedostatek vitamínu B12 doprovázen také důsledkem dočasného zvýšení tělesné teploty. Pokud zaznamenáte některé z výše uvedených příznaků, rozhodně byste měli co nejdříve vyhledat odbornou pomoc a zaměřit se na své stravovací návyky. Tento vitamín obsahují především mořští živočichové, jako je treska, losos nebo také krevety, sýr tofu a hovězí játra.

Zdroj: Healthline, Healthline