7 duševních výhod pravidelného cvičení

Odborníci na zdraví často doporučují, abychom cvičení zahrnuli do svých každodenních činností, protože má spousty zdravotních výhod. Většina lidí se uchýlí ke cvičení jen tehdy, chce-li zhubnout nebo se cítit fyzicky lépe. Ve skutečnosti má však cvičení mnohem více výhod, než to, že zhubnete, zpevníte tělo a nebudete funět při dobíhání autobusu. Pojďme se podívat i na další výhody plynoucí z pravidelného cvičení.

1. Lepší nálada

Cvičení nemění k lepšímu jen vaší postavu, ale i náladu. Je to proto, že se při fyzické aktivitě uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které mohou potlačit deprese. Běh, svižná procházka nebo jízda na kole způsobí, že se vám začnou zdát některé problémy menší a menší a některé dokonce zmizí úplně, protože jako mávnutím kouzelného proutku najdete buď řešení nebo zjistíte, že to není tak hrozné, jak se na první dojem zdálo.

2. Vyšší sebevědomí

Přiznejme si, že jsou okamžiky, kdy si připadáme naprosto nemožní, neschopní, oškliví. Věřte nebo ne, ale cvičení velmi ovlivňuje i vaši sebedůvěru. Zvlášť, když začnete vnímat první skvělé výsledky. Ať už je to nějaké to kilo dole, větší svaly, pevnější nebo pružnější tělo. Ve zdravém těle – zdravý duch.

3. Zlepšujete mozkové funkce

Když cvičíte, pomáháte mozku lépe pracovat. Je to proto, že čím více cvičíte, tím více mozkových buněk se vytváří a stále se vytváří více spojení. Cvičení je vřele doporučováno i jako prevence proti stařecké demenci.

4. Cvičení zmírňuje úzkost

Bylo prokázáno, že cvičení u lidí zmírňuje úzkost. Dokonce i 30 minut běhání může pomoci zmírnit úzkostný pocit, který pociťujete. Pokud je vám tedy ouvej na duši, běžte na fitness procházku, zaběhat si nebo jinak zacvičit. Lidé kteří pravidelně cvičí, jsou i mentálně mnohem silnější.

5. Budujete si sebedisciplínu

Stává se vám, že se nadchnete pro nějaký projekt, ale pak věci nedotahujete do zdárného konce? Pravidelným cvičením posilujete nejen tělo, ale i schopnost sebedisciplíny. Učíte se mít pravidelný režim a překonávat nevoli. Ne každému zarytému sportovci se vždy chce jít cvičit, přesto zlomí nevoli a jde. Učíte se být sami sobě pánem.

6. Posilujete paměť

Bylo zjištěno, že cvičení pomáhá zlepšit paměť. Čím více se potíte, tím více buněk je produkováno v hipokampu, který je zodpovědný za vaše učení a paměť. Je to také jedna z vývojově nejstarších oblastí mozku a prvních oblastí, která degeneruje při Alzheimerově chorobě. Funguje to nejen u dětí, ale také u dospělých, a proto sportujte celá rodina.

7. Zvyšujete toleranci bolesti

Ze začátku můžete po cvičení cítit bolest svalů, protože vaše svaly nejsou zvyklé na stres, který na něj kladete. Ale když se budete držet své rutiny, zjistíte, že vaše tělo si na bolest rychle zvykne a po důkladném protažení na konci každého cvičení minimalizujete bolest, která se většinou dostaví následující den.

Obrázky: pixabay.com