Hladinu krevního cukru sníží chutné bylinné čaje. Lidé s cukrovkou ocení heřmánek i meduňku

Fotografie: Coffeevore / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Některé čaje mohou být zvláště prospěšné pro lidi s cukrovkou a pomáhají podporovat kontrolu hladiny cukru v krvi, snižovat záněty a zvyšovat citlivost na inzulín.

Čaj, který konzumují více než dvě třetiny světové populace, je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Existuje mnoho druhů čaje, včetně pravých čajů z listů rostliny Camellia sinensis, mezi něž patří černý, zelený a oolong čaj, a bylinných čajů, jako je například heřmánkový čaj. Jak pravé, tak bylinné čaje jsou díky účinným rostlinným sloučeninám, které obsahují, spojovány s řadou zdraví prospěšných účinků a některé čaje mají i vlastnosti, jež jsou zvláště prospěšné pro lidi s cukrovkou. Následující čaje patří k nejlepším volbám pro lidi s cukrovkou, říká doktorka Kathy W. Warwick.

Zelený čaj

Zelený čaj nabízí množství zdraví prospěšných látek, z nichž některé jsou zvláště prospěšné pro osoby s cukrovkou. Pití zeleného čaje může například pomoci snížit poškození buněk, zmírnit zánět a optimalizovat kontrolu hladiny cukru v krvi. Doporučuje se pít 3–4 šálky zeleného čaje denně, abyste využili výše uvedených výhod.

Černý čaj

Černý čaj obsahuje účinné rostlinné sloučeniny, včetně theaflavinů a thearubiginů, které mají protizánětlivé, antioxidační a cukr v krvi snižující účinky. Stejně jako v případě zeleného čaje se o černém čaji obecně doporučuje pít 3–4 šálky denně, abyste dosáhli významných přínosů.

Ibiškový čaj

Ibiškový čaj, známý také jako kyselý čaj, je jasně zbarvený trpký čaj z okvětních lístků rostliny Hibiscus sabdariffa. Okvětní lístky ibišku obsahují řadu prospěšných antioxidantů, které dávají ibiškovému čaji jeho jasně rubínovou barvu. Pití ibiškového čaje může osobám s cukrovkou pomoci kontrolovat hladinu krevního tlaku.

Skořicový čaj

Skořice je oblíbené koření, u kterého se uvádějí antidiabetické vlastnosti. Mnoho lidí užívá koncentrované skořicové doplňky stravy, jež jim pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, ale popíjení šálku skořicového čaje může mít také pozitivní účinky.

Nárůst hladiny cukru v krvi se může projevit při močení nebo problémy se zrakem

Kurkumový čaj

Kurkuma je zářivě oranžové koření, které je dobře známé pro své silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Kurkumin, hlavní účinná složka kurkumy, byl zkoumán pro své vlastnosti snižující hladinu cukru v krvi. Kurkumin může podporovat zdravou hladinu cukru v krvi tím, že zlepšuje citlivost na inzulín a zvyšuje vstřebávání glukózy v tkáních.

Meduňkový čaj

Meduňka je uklidňující bylina, která patří do čeledi mátovitých. Má jasnou citronovou vůni a s oblibou se užívá jako bylinný čaj. Silice z meduňky mohou pomáhat stimulovat příjem glukózy a inhibovat její syntézu v těle, což vede ke snížení hladiny cukru v krvi.

šalvějový čaj
Fotografie: Pixabay

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je spojován s řadou zdravotních přínosů, včetně podpory zdravé regulace hladiny cukru v krvi. Heřmánkový čaj má nejen potenciál optimalizovat kontrolu hladiny cukru v krvi, ale může také pomáhat chránit před oxidativním stresem, nerovnováhou, která může vést ke komplikacím souvisejícím s cukrovkou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]