Obezita není jediným rizikovým faktorem, který může vést k srdečnímu selhání a fatálním následkům

Fotografie: Freepik

Diabetes, obezita a další rizikové faktory mohou vést až k selhání srdce. To je jedno z nejčastějších srdečních onemocnění, na které se přijde až tehdy, kdy už je pozdě. Má také jeden z největších podíl na smrti obyvatel. Až 17 % úmrtí každý týden je způsobeno srdeční zástavou.

Pokud vás zajímá, jak tomuto problémů předejít a jak se mu případně zcela vyhnout, pak si přečtěte následující text. Připravili jsme pro vás vše, co jste potřebovali vědět.

Diagnóza srdečního selhání není vůbec jednoduchá. Tato příhoda je často zaměňována za infarkt. Její symptomy jsou přehlíženy a považovány za projevy stáří. Co je vlastně srdeční selhání? Jde o chronickou a dlouhotrvající chorobu, během které srdeční svalstvo ochabuje a přestává plnit svou funkci tak, jak by mělo.

Mezi symptomy patří například obtíže s dýcháním, potřeba více polštářů pod hlavou pro dobré spaní, otoky kotníků, nohou a ve spodním břišním svalstvu. Dalším symptomem je náhlý přírůstek na váze. Jak sami vidíte, jde o symptomy, které se mohou objevovat i u spousty jiných onemocnění. Proto je lepší této nemoci zcela předejít. Prevence je totiž nejlepší lék.

Co způsobuje srdeční selhání

Existuje hned několik komorbidit a rizikových faktorů, které mohou tuto nemoc odstartovat. Jedním z hlavních příčin je infarkt. Ten totiž srdeční sval velmi oslabí a odtud už je jen krůček k selhání celého orgánu.

Dalším rizikovým faktorem je sedavý životní styl a nedostatek pohybu, stres, kouření, příliš častá konzumace alkoholu, drogy. Všechny uvedené položky by se daly označit jako nezdravý životní styl. A ten je ze všeho nejnebezpečnější. Dejte si na něj pozor a změňte své návyky, dokud je čas. Jde totiž o faktor, který je ve vašich rukách a je jen na vás, zda s tím něco uděláte. Existují totiž také faktory, se kterými bohužel už nic dělat nejde. Zjistěte, které to jsou.

Problémy se srdcem a cévním systémem

Mezi rizikové se řadí hypertenze a vysoký krevní tlak. Tyto dvě diagnózy nutí srdce pracovat mnohem víc, než je schopné stíhat. Časem tak dojde k opotřebování srdečního svalstva. Jednoduše řečeno mu dojde dech a už nebude schopné pumpovat krev.

Dále byste si měli dát pozor na problémy s žílami a tepnami jako je kornatění a ucpání. Zúženými tepnami neproudí dostatek kyslíku a krve. Srdce se tedy musí namáhat, aby zvládlo krevní oběh rozpohybovat. Pokud s tím nic neuděláte, dojde k jeho oslabení.

Infarkt

Jak už bylo řečeno, infarkt a srdeční selhání jsou dvě různé věci. Infarkt je náhlá srdeční příhoda, která přímo ovlivní funkci srdce. Pokud vás infarkt postihl, možná u vás došlo k postižení srdečního svalstva.

Fotografie: Freepik

Vaše srdce již nemá tu samou sílu, jakou mělo předtím a nedokáže pumpovat tak, jak je potřeba. Tento stav pak může vyústit až v jeho selhání.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]