Záludný příznak vysoké hladiny cukru v krvi, který by za žádných okolností neměl nikdo ignorovat

Fotografie: Depositphotos

Cukrovka je nepříjemné onemocnění, jímž začíná v současné době trpět čím dál více lidí. Toto je příznak, kterým se vás tělo snaží varovat před jejím rozvojem.

Alarmující nárůst výskytu cukrovky ve společnosti nutí lékařskou komunitu bít na poplach a neustále připomínat, jak důležité je dbát na své zdraví a v případě pocítění některých příznaků okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Tento stav totiž často zůstává bez povšimnutí, což může vést k jeho soustavnému rozvoji a zvyšování určitých rizik, jako je překyselení organismu nebo slepota, říká lékařka Kelly Wood.

Cukrovka a vaše zdraví

Lékaři trvají na tom, že včasné odhalení cukrovky by mohlo snížit devastující zdravotní následky tohoto obávaného onemocnění. Jedná se zejména o různé patologické stavy, kdy slinivka břišní již není schopna správně fungovat nebo neprodukuje dostatečné množství inzulinu. Konečným výsledkem je pak chronicky vysoká hladina cukru v krvi, která v těle způsobuje četná poškození a vyšší riziko vzniku srdečních onemocnění. Včasné odhalení tohoto problému však může pomoci tyto dopady snížit.

Typický příznak chronické cukrovky

V počátečních stadiích cukrovky pacient jen zřídka pociťuje typické příznaky. Jestliže se však toto obávané onemocnění neléčí včas, může poškodit vaše oči, srdce a také nohy, jež si mohou v důsledku vyžadovat amputaci. Je proto důležité pozorovat své tělo a chodit na lékařské prohlídky, které vám poskytnou veškeré informace o vašem zdravotním stavu. Mezi časné příznaky cukrovky patří především ulcerace na nohou (stopy, jež se časem mohou přeměnit na vředy), které se objevují na povrchu kůže.

Tyto stopy mohou vypadat jako obyčejné známky stáří, ale ve skutečnosti jsou důsledkem vysoké hladiny cukru v krvi, který poškozuje malé cévy a způsobuje tyto skvrny a vede k následnému vzniku vředů – často se tyto skvrny objevují na holeních a mohou být kulatého tvaru. Znaménka pak mohou mít také různou barvu, a to od růžovočervené po tmavě hnědou. Postupem času se pak mohou objevit také na stehnech, bocích nohou, pažích a holeních.

Jak se vyhnout cukrovce

Cukrovka 2. typu vzniká, když inzulín ve slinivce břišní není schopen fungovat správně nebo slinivka není schopna produkovat dostatek inzulínu. Výsledkem tohoto problému je pak zvýšení hladiny cukru v krvi, což je stav zvaný hyperglykémie, která způsobuje značné poškození organismu. V počáteční fázi onemocnění stačí změnit životní styl, jenž dokáže zabránit rozvoji cukrovky 1. typu v cukrovku 2. typu.

Fotografie: Depositphotos

Základem není samozřejmě nic jiného než udržování zdravé váhy. Tímto způsobem lze předejít rozvoji cukrovky a v případě již rozvinutého onemocnění dostat její příznaky pod kontrolu – přestože diabetes 2. typu nelze vyléčit, někteří lidé jsou schopni dostat svůj stav pod kontrolu i tím, že po stanovení diagnózy lékařem co nejrychleji zhubnou. Mezi další nezvratné rizikové faktory cukrovky patří věk a genetické predispozice.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]