6 vitamínů a minerálů, kterých nejspíš nemáte v těle dostatek

Fotografie: Freepik

Necítíte se ve své kůži? Můžete mít nedostatek vitamínů a minerálů v těle. Možná by vás to ani nenapadlo, ale je faktem, že většina lidí má deficit alespoň u jednoho z níže zmíněných.

Vaše tělo je chrám pro vaši duši. K tomu, aby správně fungovalo, je potřeba se o něj starat. Jak je tedy možné, že o něj pečujete a stejně vše nefunguje tak, jak by mělo? Mnohdy bývají příčiny takové, které na první pohled jen tak nerozeznáme. Právě o tom také bude tento článek. Je totiž velice jednoduché si nevšimnout nedostatku živin. To je způsobeno tím, že jakmile se stravujete normálně, tak nabýváte falešného dojmu, že máte vše potřebné. 

Vitamin D

Zajišťuje zdraví kostí a kůže a je důležitý pro přenos nervů. Získat ho můžete díky vystavení se na sluneční světlo, což může být hlavně v zimě obtížné. Jeho nedostatek se projevuje únavou, bolestí svalů a také celkovou slabostí. Doplnit jej můžete také jogurtem a mastnými rybami, ale slunce je vždy nejlepší volbou. 

Fotografie: Freepik

Vápník

Vápník spojujeme hlavně se zdravými kostmi, ale velice důležitý je i pro nervový přenos. Bez vápníku bychom se prostě neobešli. Jeho nedostatek se projevuje křehkými kostmi, svalovými křečemi a může se vyskytnout i abnormální srdeční rytmus. Jeho nejlepším zdrojem jsou mléčné výrobky.

Vitamín B12

Tento vitamin je důležitý hlavně pro správnou funkci mozku a nervů. Pokud jej nemáte dostatek, projeví se to necitlivostí paží či nohou, závratěmi, slabostí, únavou, ztrátou paměti, bolestí jazyka a v horších případech se mohou dostavit halucinace doprovázené paranoiou. Pro jeho získání je důležité jíst kuřecí maso, ryby, jogurty a mléko.

Hořčík

Hořčík neboli magnesium je pro nás velice důležitý, protože ovlivňuje prakticky všechny funkce v našem těle, jako jsou funkce mozku, struktur kostí nebo signalizace nervů. Jeho nedostatek se projevuje nechutenstvím, nevolnostmi, únavou, zvracením a svalovou slabostí, která mnohdy vede ke svalovým křečím. Jeho dobrým zdrojem jsou ořechy, hořká čokoláda či celozrnné výrobky.

Fotografie: Depositphotos

Jód 

Jód je důležitý pro vaši štítnou žlázu a její správné fungování, pro vývoj a zdraví mozku a pro růst. Jeho nedostatek povede k zvýšení srdeční frekvence, zvětšení štítné žlázy, přírůstku hmotnosti a potížemi s dýcháním. Získat do těla jej můžete konzumací mořských plodů, jogurtů a vajec.

Železo

Železo přenáší kyslík do celého těla. Jeho nedostatkem si oslabíte imunitní systém a způsobíte si únavu. Jeho nejlepším zdrojem je červené maso, mořské plody a sardinky.

Zdroj: Healthline