Důležitý minerál, který tělo potřebuje pro správné fungování srdce, najdete v běžně dostupných potravinách

Fotografie: Freepik

Řeč se točí okolo draslíku. Ten je totiž hlavním minerálem v našich tělech. Pomáhá nám udržovat tekutiny v buňkách a může nás ochránit před mrtvicí.

Draslík je z minerálů v našem těle tím nejdůležitějším. Pomáhá nám regulovat správnou rovnováhu tekutin, svalových kontrakcí a nervové signály. Pokud se chystáte držet dietu, draslík vám bude velkým pomocníkem. Můžete díky němu totiž snížit krevní tlak a zabrání přehnanému zadržování vody. Navíc funguje jako prevence proti osteoporóze, ledvinovým kamenům nebo srdečním chorobám. Díky tomuto článku zjistíte, jak můžete do těla dostat dostatečné množství draslíku pomocí jídla.

Bílé a sladké brambory

Sladké brambory obsahují cca 550 mg draslíku, zatímco bílé brambory dosahují obsahu až 940 mg draslíku. Oba tyto druhy mají společné to, že mají vysoký obsah vitamínu A. Teď máte aspoň důvod volit brambory jako přílohu častěji.

Rajská omáčka

Málokdo by řekl, že rajská omáčka bude zdrojem draslíku. Pokud si ji ale dáte například s těstovinami, do pizzy či ji zkombinujete s vaší oblíbenou zeleninou, tak vám může přinést až 700 mg draslíku. A to už je pořádná dávka, takže s ní rozhodně neváhejte.

Fotografie: Unsplash

Bílé fazole

Ty jsou tím absolutně nejlepším zdrojem draslíku, na kterém si můžete pochutnat. Jeden šálek bílých fazolí totiž obsahuje neuvěřitelných 1100 mg draslíku! To je skoro čtvrtina doporučeného denního množství. Krom toho obsahují i bílkoviny a vlákninu, tudíž jsou ideální pro zdravou a vyrovnanou stravu.

Sušené švestky

Nejen, že jsou velmi lahodné, sušené švestky jsou také dobrým zdrojem vlákniny a samozřejmě draslíku. Jsou takovou univerzální potravinou, jelikož se hodí skoro ke všemu. Kombinovat je můžete s ořechy, semeny, různými sýry či jogurty. Jen si dávejte pozor na jejich vyšší obsah cukru.

Meloun

Když si představíme teplý letní den, není lepšího osvěžení, než vychlazený meloun. Nejen, že nás díky vysokému obsahu vody dostatečně hydratuje, navíc je lahodný, sladký  a obsahuje důležité živiny, jako je draslík a lykopen. Do celého dne vám dodá potřebnou energii.

Fotografie: Unsplash

Slunečnicová semínka

Ta jsou velmi chutná a navíc bohatá na živiny. Také jsou celkem univerzální občerstvení, přidat je můžete prakticky do všeho. Například do koktejlů, občerstvení a nebo je můžete jíst jen tak samostatně. Jsou bohatá na draslík, bílkoviny a vitamín B. Dají se konzumovat i smažená, ale lepší jsou syrová. Obsahují totiž více živin a nedojde díky tomu k přehnané konzumaci oleje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]