5 chutných nápadů, jak připravit batáty

Batáty jsou velmi zdravé a navíc snižují cholesterol. Jenže to zdaleka není vše. Sladké brambory (batáty) obsahují vitamín C, vitamín B6, betakarotén, draslík. Konzumace batátů působí i jako prevence rakoviny, posilují zdraví srdce a působí proti zácpě.

Batátů existuje až 400 různých odrůd. Slupka může být žlutá, oranžová, bílá, červená či fialová. Dužina bývá bílá, žlutá a oranžová. Právě vysoký podíl barviv značí bohatý výskyt karotenoidů a vitaminu A. Batáty mají v kuchyni velmi pestré využití. Připravit je lze na sladký i slaný způsob. Pokaždé si je můžete připravit podle toho, na co máte zrovna chuť.

Sladké skořicové batáty

Batáty si nakrájejte na hranolky anebo kolečka – jak je libo. V míse je smíchejte s olivovým nebo kokosovým olejem, rozmarýnem a skořicí. Pečte je přibližně 35 až 40 minut. Konzumovat je můžete samostatně nebo s jogurtem.

Batátová krémová polévka

Potřebovat budete batáty, česnek, cibuli, mrkev, zázvor, špetku kurkumy, zeleninový vývar, limetku, kokosovou smetanu, olivový olej, pepř, špetku červené uzené papriky na posypání a mandlové lupínky či semínka. Krémová polévka zahřeje, zasytí a je velmi chutná.

Plněné batáty

U tohoto receptu jsou vhodnější větší batáty. Plnit je můžete dle vlastní fantazie, například anglickou slaninou, cibulkou, sýrem, zakysanou smetanou. Na směs potřebujete: olivový olej, sůl, anglickou slaninu, strouhaný sýr, jarní cibulku, červenou papriku, zakysanou smetanu. Batáty nejdříve důkladně umyjte, upečte, poté rozkrojte, trochu vydlabejte a smíchejte je se směsí. Směs dejte do půlek batátů a krátce zapečte.

Sladký batátový krém

Uvařené na kostičky nakrájené batáty sceďte a dejte do mixéru, přidejte na kousky nalámanou čokoládu a rozmixujte. Je to snadné, rychlé a všichni se po tomto nadýchaném čokoládovém krému tlučou. Použít jej můžete jako krém do zákusků nebo k přípravě dezertů. Výtečně chutná s osvěžujícím jogurtem.

Batátové placičky

Připravíte je de facto stejně, jako klasické bramboráky jen s tím rozdílem, že batáty jsou dost sladké, tudíž přidejte krapet víc koření. Pokud máte rádi jemnější chuť, připravte je jako z klasických brambor. Výtečně chutnají samostatně, ale i jako příloha k masům či s kyselým zelím.

Obrázek: pixabay.com