Za větry se není třeba stydět. Jejich zadržování může poškozovat zdraví

Portrait of a young disgusted asian woman blocking her nose with fingers and looking away isolated over white background

Pro většinu z nás jsou větry trapné. O jistých věcech se zkrátka nemluví. Vydávat inkriminované zvuky mezi lidmi je opravdu společenské faux pas. Pojďme se na to ale podívat z jiného úhlu. I když je to tabu, je to výsledek zdravého trávení a také indikátor zdraví.

Zmírňuje bolesti a ulevuje od nadýmání

Pokud se cítíte nafoukle, kalhoty jsou vám v pase najednou těsné, možná je to proto, že potřebujete upustit páru. Prdy nezadržujte, uleví se vám. V jistých situacích může dojít ke zmírnění bolesti. A co si budeme povídat, vypuštění dlouho zadržovaného větru, je zkrátka pořádná úleva.

Pokud se ve střevech hromadí plyn, vede to k tomu, že se roztahují, což je samozřejmě bolestivé. Když pociťujete, že potřebujete prdět a nejde to, zkuste masírovat a nahřívat břicho. Dojde k uvolnění plynů a úlevě od bolesti. Vyřešení potíží vám zvedne psychiku.

Indikátor zdraví

Zní to neuvěřitelně, ale střevní plyny mohou signalizovat zdravotní problém. Nadýmání může být varovným signálem, že je uvnitř střev něco v nepořádku. Například potravinové alergie nebo nerovnováha ve vašem stravování. Čeho si všímat?

  • silný zápach
  • prdíte často
  • větry provází bolest
  • neustále se cítíte nafoukle

Všechny příznaky mohou mít méně i více závažné příčiny. Každý je jedinečný a tráví potraviny jinak. Může vám to napomoci harmonizovat stravu. Pro příklad, pokud budete jíst stravu bohatou na červené maso, vaše větry budou pravděpodobně nepříjemně cítit. Naopak ve stravě, kde dominují sacharidy, budou mít větry více neutrální zápach.

I když to zní opravdu neuvěřitelně, vdechování vlastních prdů je podle některých vědeckých studií zdravé. Vdechování malého množství plynného sirovodíku, který produkují naše střeva, může zabránit poškození buněk. Dokonce může snížit riziko infarktu nebo mrtvice.

Větry nezadržujte, můžete si uškodit

Zadržování větrů může mít negativní dopad na zdraví vašich střev. Pokud k tomu dojde jednou za čas, kdy zrovna není vhodný prostor pro vypouštění větrů, až tolik se neděje. Pokud byste ale toto praktikovali pravidelně, zaděláváte si na malér. Může dojít ke zhoršení hemeroidů nebo bolestivému roztažení střev.

Pokud máte pocit, že vás větry až příliš obtěžují a vyloučili jste zdravotní problém, je několik věcí, které pro sebe můžete udělat. Vyhýbat se syceným nápojům, jíst více vlákniny, omezit mléčné výrobky, zařadit více pohybu.

Jestli si myslíte, že nadměrná plynatost může mít souvislost se zdravotní příčinou, je vhodné navštívit svého lékaře. Ten nejlépe stav posoudí a vyloučí závažnější potíže či potravinové alergie. Rozhodně návštěvu neodkládejte.

Přesvědčili jsme vás, že větry nejsou trapná záležitost, ale docela užitečná věc? Nebo vás téma stále uvádí do rozpaků? Nemusí, je to přirozená věc a značí správnou funkci vašeho trávení.

Fotografie: Freepik