Jedlá soda nemá jen praktické využití, ale nabízí i zdravotní benefity. Její unikátní vlastnosti si poradí s afty i pálením žáhy

Fotografie: Depositphotos

Jedlá soda patří mezi nejoblíbenější přírodní prostředky do domácnosti. Kromě úklidu a vaření vám však také pomůže udržet dobré zdraví.

Jedlá soda je velmi oblíbený prostředek, který většina lidí používá k vaření nebo k úklidu domácnosti. Málokdo však ví, že vám pomůže také podpořit zdraví a ochránit vás před nebezpečnými nemocemi. Jedná se totiž o jedno z nejsilnějších přírodních léčiv, jež zcela přirozeně podporuje mnoho tělesných funkcí a dokáže vám pomoci s léčbou řady problémů, říká doktorka Amy Richter. Níže se proto můžete podívat na 6 nejzajímavějších zdravotních benefitů jedlé sody.

Pomáhá při léčbě pálení žáhy

Pálení žáhy je bolestivý a pálivý pocit v horní oblasti žaludku, který vzniká, když se žaludeční kyselina dostane do jícnu. Ačkoliv se jedná o problém, jenž může mít opravdu mnoho příčin, nejčastěji k němu dochází po konzumaci velkého množství jídla či pití sycených nápojů. Abyste si však ulevili, nemusíte chodit do lékárny – stačí vám použít jedlou sodu. Ta dokáže neutralizovat žaludeční kyselinu a dopřát vám tak zaslouženou úlevu. Stačí rozpustit 1 čajovou lžičku ve sklenici studené vody a směs pomalu vypít.

Zklidňuje afty v ústech

Afty jsou nepříjemné bolavé výrůstky, které se mohou stejně jako opary vytvořit uvnitř vašich úst – na rozdíl však od nich se netvoří na rtech a nejsou nakažlivé. Abyste se problému zbavili, můžete také vyzkoušet sílu jedlé sody. Stačí opět smíchat 1 čajovou lžičku se sklenicí studené vody a směsí si následně jednou denně kloktat krk, dokud se nezbavíte všech nepříjemných boláků. Rozdíl pocítíte již během několika hodin.

Zlepšuje výkon při cvičení

Jedlá soda je oblíbeným doplňkem stravy mezi sportovci, a to z velmi dobrého důvodu. Již mnoho studií totiž poukázalo na to, že toto přírodní léčivo pomáhá podávat delší maximální výkony, zejména při anaerobních cvičeních nebo při tréninku s vysokou intenzitou. Během nich totiž začínají svalové buňky produkovat kyselinu mléčnou, která je zodpovědná za pocit bolesti a únavu svalů. Jedlá soda však tuto kyselinu dokáže neutralizovat, a tak umožnit podat sportovcům lepší výkon.

žena dělá kliky
Fotografie: Freepik

Zmírňuje svědění kůže a spáleniny od slunce

Koupel s jedlou sodou je skvělý způsob, jak zklidnit pokožku po kousnutí hmyzem, bodnutí včelou nebo spálení slunečními paprsky (někteří odborníci však tvrdí, že je účinnější v kombinaci s dalšími složkami, jako je kukuřičný škrob a ovesné vločky). Stačí si napustit vanu nebo lavor vlažnou vodou, přidat 1 až 2 šálky (zhruba 220 až 440 gramů) jedlé sody a následně do směsi namočit postižené místo. Dále můžete smíchat tento prostředek s několika kapkami vody a vytvořit pastu, která účinkuje ještě intenzivněji.

Zpomaluje progresi chronického onemocnění ledvin

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který pomáhá odstraňovat přebytečný odpad a vodu z krve. Zároveň vyrovnává rovnováhu důležitých minerálů (jako je draslík, sodík a vápník) v těle. Ačkoliv je zapotřebí provést ještě další výzkum, některé dosavadní studie naznačují, že užívání doplňků stravy s jedlou sodou zlepšuje jejich funkci a zpomaluje progresi chronického onemocnění ledvin. V tomto případě je však nezbytné, abyste se prvně poradili o tomto způsobu léčby se svým praktickým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]