4 důvody, proč pít vodu s citronem před každým cvičením

Voda ochucená citrónem je nejchutnější a nejlepší náhradou za čistou vodu během tréninku i mimo něj. U cvičení to platí dvojnásob, protože doplňuje elektrolyty, které se při cvičení ztrácí. Pití vody s citronem před cvičením má ještě i další výhody – snižuje se tak svalová bolest a poškození volnými radikály. Voda s citronem je vhodná z důvodů doplnění vitamínu C samozřejmě úplně pro každého, ale u sportovců má nezanedbatelný význam.

  1. Hydratuje tělo a doplňuje elektrolyty

  2. Snižuje bolest svalů

  3. Snižuje oxidační stres

  4. Snižuje příznaky astmatu vyvolaného cvičením

Elektrolyty – ionizované formy minerálů, kde patří fosfor, chlor, hořčík, sodík, draslík, vápník. Jejich přítomnost v těle je velmi důležitá a ovlivňují především funkci srdce a nervů, protože jsou zprostředkovateli elektrických impulsů do svalů. Elektrolyty se lehce ztrácejí při pocení, proto fyzická aktivita ohrožuje jejich výskyt v těle a je nutné je opět dodat.

Jídlo může zabíjet, ale i léčit

Příroda je mocný lékař a není žádnou novinkou, že jídlo může člověka zabíjet, ale i léčit. Ovoce a zelenina bezpochyby patří k přírodní medicíně. Řadí se sem i citrón. Lisovaná šťáva z citronu je silným antioxidantem, který čistí trávicí systém a krev.

Voda s citronem povzbuzuje energetizující tělesné funkce. Odborníci na výživu radí, aby si člověk dal každé ráno vodu s citronem – má mnoho zdravotních benefitů. A naopak budete-li mít nedostatek pohybu a jíst k tomu ještě i nevhodné jídlo (smažené, alkohol, hodně cukru, bílá mouka atd.) výrazně si škodíte a zkracujete život.

Hydratace a doplnění elektrolytů

Pocením se elektrolyty z těla vytrácí a je potřeba je opět doplnit. Pití během cvičení zabraňuje dehydrataci.

Snížení bolesti svalů

Pití vody s citronem má nejednu výhodu – patří zde i snižování bolesti svalů. Užijete-li před cvičením vitamín C (antioxidant) uchráníte tělo před škodlivostí volných radikálů. Mimo vitamínu C obsahuje citron i draslík (důležitý elektrolyt). Jeho nedostatek může způsobit křeče a trnutí končetin.

Snížení příznaků astma vyvoleného cvičením

U některých lidí může cvičení způsobit dušnost, kašel a nemožnost popadnou dech. Což je způsobeno zúžením dýchacích cest. Může dojít k nezadržitelnému kašli a pískání při dýchání. Bylo zjištěno, že doplnění vitamínu C před tréninkem snižuje tyto příznaky o 50%.

Snížení oxidačního stresu

Anaerobní cvičení (cvičení, při kterém tělo pracuje za nedostatečného přísunu kyslíku) způsobuje produkci a nárůst volných radikálů. Navíc je známo, že cvičení zvyšuje hladinu kortizolu (stresového hormonu), který rovněž zvyšuje tvorbu volných radikálů. Jedná se o reaktivní molekuly, které oxidují buněčné membrány a vyvolávají záněty. Proto je pro sportovce obzvlášť důležité přijímat v potravě takové pokrmy, které obsahují antioxidanty – patří zde mimo jiných i citron. Dále jsou to například: borůvky a jiné lesní plody, goji, česnek, pestře zbarvená zelenina, bylinky, citrusové plody, zelený čaj a další…

Obrázek: pixabay.com