Vitamíny nabité banány mají svou stinnou stránku. Nebývají vhodné při onemocnění ledvin

Fotografie: N734LQ / Public domain

Banány patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce. Jsou sladké, dodají energii, zasytí a jsou cenově dostupné. Přes všechny výhody by však někteří jedinci měli jejich konzumaci omezit.

Banány jsou neuvěřitelně zdravé a chutné ovoce. Navíc dobře cenově dostupné. Přestože pocházejí z jihovýchodní Asie, rostou všude, kde je teplé podnebí, díky čemuž si je můžete koupit téměř po celém světě. Banány obsahují spoustu základních živin a mohou napomáhat při hubnutí i trávení a podporovat zdraví srdce. I když člověku poskytují bezpochyby řadu zdravotních přínosů, někteří lidé by se jejich konzumaci měli vyhnout, říká doktorka Kim Rose-Francis.

Jaké živiny může banán poskytnout?

Banány obsahují dostatečné množství vlákniny a několik antioxidantů. Jeden banán běžné velikosti okolo 126 g se může pochlubit následujícími hodnotami:

 • kalorie: 112,
 • tuk: 0 gramů,
 • bílkoviny: 1 gram,
 • sacharidy: 29 gramů,
 • vláknina: 3 gramy,
 • vitamín C: 12 % denní dávky (DD),
 • riboflavin: 7 % DD,
 • folát: 6 % DD,
 • niacin: 5 % DD,
 • měď: 11 % DD,
 • draslík: 10 % DD,
 • hořčík: 8 % DD.

Banán se skládá téměř výhradně z vody a sacharidů. Obsahuje málo bílkovin a žádný tuk. Není tedy příliš vhodný pro osoby, které dodržují nízkosacharidovou dietu. Dodá pocit sytosti na delší dobu, ale z hlediska bílkovin a tuku bohužel nepřináší žádný užitek.

Pozor na rozdíl mezi nezralými a zralými banány

To platí především pro pacienty s cukrovkou. Ačkoli banány mohou zlepšit hladinu cukru v krvi, nedoporučuje se jíst je ve spojitosti s tímto onemocněním ve větším množstvím. Sacharidy v zelených, nezralých banánech jsou většinou ve formě rezistentního škrobu, ten může zlepšit citlivost na inzulín, ovšem jak ovoce dozrává, jeho chuť se stává sladší, zatímco obsah vlákniny klesá.

Tmavé banány představují pro organismus značné riziko. Obzvláště diabetici by se jim měli vyhnout obloukem

banány svazek energie
Fotografie: Pexels

Z toho vyplývá, že navzdory vyššímu obsahu sacharidů nezpůsobí konzumace banánů u zdravých jedinců výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi, ale u pacientů s cukrovkou by zvýšené množství banánů mohlo spíše uškodit než pomoci. Odstranit je zcela ze svého jídelníčku nemusíte, ale nedoporučuje se vychutnat si velkou porci na jedno posezení.

Pozor na obsah draslíku

Draslík je životně důležitý pro zdravou funkci ledvin a regulaci krevního tlaku. Jako skvělé zdroje draslíku mohou být banány obzvláště prospěšné, pokud jde o udržení zdravých ledvin. Na druhou stranu, někteří lidé s onemocněním ledvin v pozdním stádiu nebo lidé na dialýze potřebují naopak omezit příjem draslíku. Pokud spadáte do jedné z těchto kategorií, promluvte si se svým lékařem, než se pustíte do pravidelné konzumace banánů.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]