Ani nevíte, jak obrovský rozdíl mají účinky zralých a nezralých banánů na lidské zdraví

Fotografie: Judgefloro / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Barva banánu je skutečným ukazatelem toho, jak ovoce působí na lidské zdraví. Každý typ disponuje jinými benefity a stejně tak i jinou chutí.

Banány jsou nejen chutné ovoce, ale také zdroj skvělých živin, díky nimž přináší také řadu výhod pro lidské zdraví. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že jejich různé stupně zralosti působí na tělo zcela rozdílně – například nezralý banán vám dodá pocit sytosti, zatímco přezrálé kousky jsou pokladem pro trávicí systém, říká doktorka Amy Richter. Níže se můžete podívat na jednoduchý přehled toho, který druh byste měli kdy jíst.

Nezralé banány

Nezralé banány sice mohou mít trpkou chuť, ale jsou bohaté na rezistentní škrob – tedy druh vlákniny, která pomáhá při regulaci hmotnosti tím, že podporuje pocit sytosti. Díky nízkému obsahu cukru v těchto plodech jsou vynikající volbou pro ty, kteří se snaží snížit příjem cukru ve svém každodenním životě. Rozhodně i v takové podobě mohou být banány skvělou svačinou.

Sotva zralé banány

Sotva zralé banány, které obvykle mají ještě nazelenalou barvu, jsou vynikajícím zdrojem energie pro fyzicky aktivní lidi. Obsahují totiž více sacharózy, fruktózy a glukózy, takže vám rychle dodají energii. To je také důvod, proč mnoho sportovců volí tento typ ovoce před intenzivním tréninkem – kromě toho také pomáhají snižovat riziko svalových křečí.

Zralé banány

Banány, které dosáhly ideálního stupně zralosti, se vyznačují žlutou slupkou pokrytou malými černými skvrnami. V takové podobě jsou skvělým zdrojem antioxidantů, například dopaminu, jež mají potenciál podporovat imunitní systém a chránit organismus před volnými radikály.

Banán a skořice jako symfonie pro zdraví celého těla: Zabrání nadýmání i nekvalitnímu spánku

banán na snídani
Fotografie: Freepik

Velmi zralé banány

Velmi zralé banány mají tmavou slupku a velmi jemnou strukturu. V tomto stavu obsahují více draslíku, což je minerál nezbytný pro zdraví srdce. Jeho zvýšený příjem účinně pomáhá regulovat krevní tlak a srdeční rytmus, čímž také snižuje riziko srdečních onemocnění.

Přezrálé banány

Ačkoliv mohou vypadat o něco méně lákavě, přezrálé banány jsou skutečným pokladem pro lidský trávicí systém. To především díky tomu, že obsahují vysoké množství vlákniny, která pomáhá regulovat činnost střev a předcházet zácpě. Pokud je tedy máte doma, ale zároveň vám v takovém stavu již nechutnají, zkuste je přidat například do ovocných nápojů.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]