18 potravin, které přirozeně chrání vaše tepny před srdečními problémy

Zanesené tepny jsou jednou z nejčastějších příčin mrtvice a srdečních záchvatů. Ve skutečnosti ucpané tepny přerušují průtok krve, tím pádem krev nemůže správně proudit do celého těla.

Existuje samozřejmě mnoho dalších faktorů, které mohou zvýšit riziko srdečního záchvatu nebo mrtvice, jako je nezdravá strava, stres a nedostatek pohybu. Můžete se preventivně chránit tím, že provedete několik jednoduchých změn ve své každodenní stravě a snížíte riziko onemocnění srdce.

Zde uvádíme potraviny, které vám mohou přirozeně pomoci:

1. Čerstvý pomerančový džus

Množství antioxidantů, které se nachází v pomerančovém džusu, podporují naše krevní řečiště. Má též schopnost snížit vysoký krevní tlak. Vitamín C získáte, když budete pít 2 skleniček denně. Pak zlepšíte své celkové zdraví a dodáte tělu potřebné množství minerálů a vitamínů.

2. Losos

Obsahuje mnoho zdravých mastných kyselin. S nimi budete schopni snížit zánět a zabránit vysokým hodnotám triglyceridů a snížit hladinu cholesterolu v krvi. Další ryby, které obsahují zdravé tuky, jsou: sleď, makrela a tuňák. Vždy se ujistěte, že ryby, které konzumujete, jsou vždy organické.

3. Ořechy

Ořechy obsahují mnoho nenasycených mastných kyselin a omega-3 mastnou kyselinu. Pomáhají na lepší paměť a zlepšují zdraví kloubů, stejně jako snížují hladinu cholesterolu v těle. Jedny z nejlepších ořechů jsou vlašské ořechy a mandle.

4. Káva

Pokud budete konzumovat 2 až 3 šálky černé, kvalitní kávy, může vám pomoci ke snížení rizika srdečního záchvatu. Neopomíjejte, že větší konzumace množství kávy, na denní bázi, poškozuje váš žaludek.

5. Kurkuma

Kurkuma je schopna, díky svému složení, zabránit nadměrné akumulaci tuku a snížit tak zánět tkáně.

6. Zelený čaj

Zelený čaj je schopen vám dodat energii, ale zároveň vás uklidnit. A to vše díky obsaženému katechinu, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů. Proto čaje snižují vstřebávání cholesterolu a dokáže zrychlit metabolismus. Pokud chcete co nejvíce těžit z toho čaje, měli byste vypít denně 1 – 2 šálky.

7. Celá zrna

Jsou bohatým zdrojem vlákniny, proto může zabránit zanesení tepen a snížit hladinu cholesterolu. Potraviny bohaté na celé zrno jsou: hnědá rýže, celozrnný chléb a oves. Tyto potraviny dokážou přerušit tvorbu cholesterolu.

8. Vodní meloun

Tato potravina podpoří zdraví ve vašich cévách a také zvýší produkci oxidu dusnatého.

9. Mořská řasa

Je jedna z nejbohatších zdrojů antioxidantů, karotenoidů, bílkovin, vitamínů a minerálů. Pravidelná konzumace mořských řas sníží hladinu cholesterolu o neuvěřitelných 5% a reguluje také krevní tlak.

10. Brusinky

Tyto plody mají vysoký obsah draslíku, takže pokud budete konzumovat šťávu z nich, budete schopni zvýšit svoji obranyschopnost. Dále snížíte špatný cholesterol v krvi a zvýšíte dobrý cholesterol. Konzumujte denně 2 sklenice brusinkového džusu a snížíte riziko srdečních problémů o neuvěřitelných 40%.

11. Granátové jablko

V tomto ovoci je obsaženo mnoho fotochemikálií, proto je schopno zlepšit krevní oběh a zvýšit produkci oxidu dusnatého. Zkuste granátové jablko přidat do zeleninového salátu, je to výborné.

12. Skořice

Skořice se nejčastěji dává do čajů, pečiva nebo sladkých kaší. Pomáhá nám bojovat s vysokou hladinou cholesterolu a zabraňuje ucpání tepen. Čajová lžička skořice každý den, dělá zázraky.

13. Brokolice

Je schopna zabránit vysoké hladině cholesterolu a snižuje krevní tlak, a to díky vitamínu K.

14. Špenát

Zabraňuje vysokému krevnímu tlaku a snižuje riziko infarktu, protože obsahuje hodně draslíku a kyseliny listové.

15. Chřest

Ucpání tepen můžete předcházet i s touto potravinou. Chřest je schopen snížit vysokou hladinu cholesterolu a zabránit vzniku zánětu.

16. Olivový olej

Jedním z největších tajemství zdravého života je vysoce kvalitní olivový olej. Pokud konzumujete olivový olej za studena lisovaný, bude vám snižovat hladinu cholesterolu a dodá tělu zdravé tuky.

17. Avokádo

Je bohatým zdrojem zdravých tuků. Avokádo je proslulé svými četnými přínosy pro zdraví, proto je dobré tuto zeleninu konzumovat. Pokud chcete zachovat rovnováhu mezi dobrým a špatným cholesterolem, tak rozhodně jezte avokádo.

18. Borůvky

Tyto plody jsou nejbohatším zdrojem draslíku. Jejich šťáva má schopnost snižovat hladinu cholesterolu a zvyšovat hladinu zdravého cholesterolu. Pijte denně 2 sklenky šťávy z borůvek a snížíte riziko srdečního záchvatu až o 40%.