10 000 kroků denně jako univerzální recept na dlouhověkost? Mýtus. Ideální počet kroků je pro každého rozdílný

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí se domnívá, že ideální počet kroků k tomu, aby si udrželi dobré zdraví a optimální tělesnou hmotnost, je 10 000. Vědci však uvádějí, že přesný počet neexistuje.

Odborníci již léta tvrdí, že chůze je nejlepší a nejjednodušší způsob, jak získat mnoho zdravotních výhod, včetně lepšího spánku, prevence přibírání na váze a sníženého rizika vzniku mnoha nemocí, jako jsou srdeční choroby, mrtvice a cukrovka, říká lékařka Jane Chertoff. Většina aplikací pro fyzickou aktivitu doporučuje udělat 10 000 kroků denně, ale odborníci tvrdí, že neexistuje žádný jasný počet kroků ke zlepšení zdraví.

Vědci analyzovali výsledky studií

Skupina evropských výzkumníků chtěla získat jasnější představu o počtu kroků, které by mohly pomoci lidem žít zdravější život. Vědci analyzovali 17 studií, jež shromáždily údaje o počtu kroků, úmrtích ze všech příčin a zejména o kardiovaskulárních problémech.

Až 226 899 dospělých, kteří se dobrovolně účastnili studií, byli sledováni v průměru 7,1 roku. Každé zvýšení o 1 000 kroků denně účastníky studie bylo spojeno s 22% nižší pravděpodobností úmrtí ze všech příčin. Každé zvýšení o 500 kroků bylo spojeno se 7% snížením úmrtí souvisejících s kardiovaskulárními chorobami.

Existuje ideální počet kroků?

Když se vědci podívali na střední počet kroků, zjistili, že více chůze bylo silněji spojeno se sníženou úmrtností. Ve srovnání se skupinou lidí, kteří denně udělali téměř 4 000 kroků, se riziko úmrtí z jakékoli příčiny snížilo o:

  • 49 % za 5 500 kroků za den,
  • 55 % za 7 400 kroků za den,
  • 67 % za 11 500 kroků za den.
chůze, procházka v přírodě
Fotografie: Pexels

U úmrtí z kardiovaskulárních příčin se riziko ve srovnání s přibližně 2 350 kroky za den snížilo o:

  • 16 % za 4 000 kroků denně,
  • 49 % za 6 700 kroků denně,
  • 67 % za 10 400 kroků denně.

Poselstvím tohoto srovnání je především to, že se nemusíte upínat na číslo 10 000, abyste získali velké výhody. Chůze o pouhých 1 000 kroků denně navíc může znamenat velký rozdíl. Samozřejmě však čím více, tím lépe. Základem pro udržení optimálního zdraví je pravidelně chodit. Využijte jakékoli příležitosti ke zvýšení počtu kroků.

Zdroj: Healthline, Healthline, BMJ

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]