Efektivní krok ke zlepšení zdraví: Pravidelná chůze pomáhá spalovat kalorie i zmírňovat bolesti

Fotografie: Dibko / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Chůze může přinést řadu zdravotních výhod lidem všech věkových kategorií a úrovní fyzické zdatnosti. Může také pomoci předcházet některým nemocem, a dokonce prodloužit život.

Chůze je jednou z nejstarších a nejpřirozenějších forem pohybu, která se v průběhu dějin stala neodmyslitelnou součástí lidského života. Ovšem i přes svou zdánlivou jednoduchost se jedná o velmi účinný a zdravý způsob fyzické aktivity. V dnešním uspěchaném světě, kde moderní technologie nabízejí řadu pohodlnějších alternativ, byste neměli podceňovat benefity, které vám chůze může přinést, říká doktorka Jane Chertoff.

Spalování kalorií

Chůze vám pomůže spalovat kalorie. Spalování kalorií vám může pomoci udržet nebo snížit hmotnost. Vaše skutečné spalování kalorií bude záviset na několika faktorech, včetně rychlosti chůze, ušlé vzdálenosti, terénu (při chůzi do kopce spálíte více kalorií než na rovném povrchu) a vaší hmotnosti. Své skutečné spálené kalorie můžete určit pomocí kalorické kalkulačky.

Posilování srdce

Chůze alespoň 30 minut denně pět dní v týdnu může snížit riziko ischemické choroby srdeční přibližně o 19 procent. A vaše riziko se může snížit ještě více, když prodloužíte dobu trvání nebo vzdálenost, kterou denně ujdete.

Snižování hladiny cukru v krvi

Krátká procházka po jídle může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. 15minutová procházka třikrát denně (po snídani, obědě a večeři) zlepšuje hladinu cukru v krvi více než 45minutová procházka jindy během dne. Zvažte, zda by se procházka po jídle neměla stát pravidelnou součástí vašeho denního režimu. Může vám také pomoci zařadit pohyb do celého dne.

Senioři na procházce
Fotografie: Freepik

Zmírnění bolesti kloubů

Chůze pomáhá chránit klouby, včetně kolen a kyčlí. To proto, že pomáhá promazávat a posilovat svaly, které klouby podpírají. Chůze také může přinášet výhody lidem trpícím artritidou, například snižovat bolest. A chůze dlouhá 8–10 kilometrů týdně může také pomoci předcházet artritidě.

Efektivní hubnutí i během sledování televize. Dechová cvičení mají až překvapivě silné výsledky

Posílení imunitní funkce

Chůze může snížit riziko vzniku nachlazení nebo chřipky. Ti, kteří chodí mírným tempem 30 až 45 minut denně, mají o 43 % méně dnů nemoci a celkově méně infekcí horních cest dýchacích. Pokud onemocní, jejich příznaky se také zmírní. Zkuste se denně projít, abyste pocítili tyto výhody. Pokud žijete v chladném podnebí, můžete se zkusit projít na běžeckém pásu nebo po krytém obchodním centru.

Zvýšení energie

Jít na procházku, když jste unavení, může být účinnějším zdrojem energie než si dát šálek kávy. Chůze zvyšuje průtok kyslíku tělem. Může také zvýšit hladinu kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu. To jsou hormony, které pomáhají zvyšovat hladinu energie.

Zlepšení nálady

Chůze může pomoci vašemu duševnímu zdraví a snížit úzkost, depresi a negativní náladu. Může také zvýšit sebevědomí a snížit příznaky sociálního stažení. Chcete-li tyto výhody pocítit, zaměřte se na 30 minut rychlé chůze nebo jiného cvičení střední intenzity tři dny v týdnu. Můžete si ji také rozdělit do tří desetiminutových procházek.

Prodloužení života

Chůze v rychlejším tempu vám může prodloužit život. Chůze průměrným tempem ve srovnání s pomalým tempem vede ke snížení rizika celkového úmrtí o 20 %.

Zpevnění nohou

Chůze může posílit svaly na nohou. Chcete-li si vybudovat větší sílu, choďte v kopcovité oblasti nebo na běžeckém pásu se sklonem. Nebo si najděte trasy se schody. Chůzi také vyměňte za jiné křížové tréninkové aktivity, jako je jízda na kole nebo běh. Můžete také provádět cviky s odporem, jako jsou dřepy, výpady a pokrčení nohou, abyste se vyčerpali.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]