Zvyšte kolagen v těle těmi správnými potravinami

Kolagen je typ proteinu a základní stavební hmotou pojivových tkání. V mladém věku produkuje tělo dostatek kolagenu, proto jsou pevnější nehty, vlasy a pružnější pokožka. S přibývajícím věkem však produkce kolagenu klesá (ubývat začíná pozvolna cca od 30 let). Jak kolagen ubývá, začnou se objevovat na pokožce drobné linie a vrásky.

Ačkoliv existuje spoustu přípravků v péči o pokožku, které slibují potlačení známek stárnutí, rozhodně to nestačí a je potřeba kolagen doplnit i zevnitř. Naštěstí se nabízí možnosti doplnit kolagen těmi správnými potravinami nebo pak i pomocí potravinových doplňků.

Vývar z kostí

Vývar z kostí je nejznámější způsob, jak zvýšit produkci kolagenu. Nejenže příjemně zahřeje žaludek a celé tělo, ale dodá zároveň i další živiny, čímž přispívá k celkovému zdraví.

Ryby

Konzumace ryb pomůže doplnit omega-3. Mimo masa z ryb se vyplatí jíst pravidelně rybí polévky (vývary). Nejvíce kolagenu se nachází v hlavě ryby, očích apod.

Tmavě zelená zelenina

Dalším jídlem, které byste měli přidat do svého jídelníčku na pomoc s produkcí kolagenu, je tmavě zelená zelenina. Kadeřávek a špenát jsou jen drobné příklady. Tato zelenina má vysoký obsah vitamínu C, o kterých je známo, že pomáhá s produkcí kolagenu.

Citrusové plody

Citrusové plody by měly mít ve vaší stravě místo, protože je známo, že obsahují velké množství vitamínu C a mohou tak zvýšit produkci kolagenu. Na výběr máte pomeranče, citrony, grapefruity a limety, které mají vysoký obsah vitamínu C.

Bílý čaj

Bylo zjištěno, že pití bílého čaje účinně chrání kolagenový protein ve vašem těle. Zdá se, že polyfenoly obsažené v bílém čaji mohou ve skutečnosti zabránit tomu, aby určité enzymy štěpily kolagen, který zastavuje známky stárnutí.

Fazole

Konzumujte fazole, protože jsou dobrým zdrojem bílkovin a aminokyselin, které jsou potřebné pro syntézu kolagenu. A co víc, existují určité druhy fazolí, které obsahují látky, jež podporují vyšší produkci kolagenu.

Česnek

Česnek může být základem vaší kuchyně, protože má schopnost přidat do jídla více chuti, ale věděli jste, že také pomáhá s produkcí kolagenu? Česnek obsahuje síru, což je druh stopového minerálu, který může zastavit rozklad kolagenu.

Obrázky: alayanaturals.com, twinings.co.uk