Dýňová semínka jsou elixírem zdraví, který se vyplatí zařadit do svého jídelníčku

Tradiční čínská medicína považuje dýňová semínka, tedy semínka z tykví za jedno z nejúčinnějších druhů léčiv vůbec. A dnešní západní věda jí dává za pravdu. Semínka v sobě obsahují řadu super prospěšných látek, které pomáhají našemu tělu fungovat tak, jak má a léčí řadu neduhů, kterými můžeme trpět. Skvěle působí třeba na snížení cholesterolu a tím i vysokého tlaku, čímž snižují riziko mozkové mrtvice a infarktu myokardu.

Na úvod je třeba zmínit, že všechny léčivé účinky zmiňované v článku, mají pouze semena čerstvá a zelená, tedy nepražená. Ve chvíli, kdy je vystavíme vysokým teplotám, většina zdraví prospěšných látek se ničí. Pamatujte na to.

Zdravotní účinky dýňových semínek

Důvodů, proč denně zobat tuhle zelenou zdravou pochoutku je mnoho. Nejenže chutnají skvěle, ale po nějaké době třeba náhle zmizí vaše časté rýmičky a vůbec se budete cítit méně mrtvolní a unavení. Není to náhoda, je to důsledek působení látek této super potraviny na vaše tělo. Obsahují totiž řadu vitamínů a minerálů, které naše buňky milují.

Jsou to zejména vitaminy A, E, D a celá řada ze skupiny B, kromě toho také zinek, který působí na obranyschopnost a proti osteoporóze, fosfor, podporující správnou funkci metabolismu, a také draslík, mangan a měď a hořčík, zabraňující vzniku řady závažných chorob.

Pravidelná konzumace dýňových semínek působí proti tvorbě ledvinových kamenů, působí proti parazitům, léčí artritidu a olej z nich zmírňuje potíže s prostatou u mužů a působí na zdraví a kvalitu vlasů, nehtů a pokožky, ale i očí.

Přinášíme Vám pár receptů na léčebné využití tohoto přírodního zázraku.

Sirup z dýňových semínek proti kašli, astmatu a bronchitidě

Budeme potřebovat: 60 g dýňových semen, 2 polévkové lžíce medu, 200 ml kojenecké nebo převařené vody, 20 kapek alkoholové tinktury z propolisu (lze koupit na internetu či v lékárně)

Všechny suroviny vhoďte do mixéru a zpracujte do hladké konzistence. Užívá se 1 lžička 5 krát denně. Pozor, kvůli alkoholu v tinktuře mohou užívat jen dospělí.

Odvar proti problémům s prostatou

Pro úlevu od obtíží spojených se zbytnělou prostatou můžeme připravit odvar ze semínek. Budeme potřebovat 150 g čerstvých, syrových, loupaných semen, 1 litr filtrované, převařené či kojenecké vody a 20 minut na kamnech vaříme. Po zchladnutí se užívá 1 šálek (cca 2 dcl) třikrát denně.

Jak zbavit semínka slupky

Ještě jedna důležitá věc. Aby byla semena poživatelná, je třeba je před konzumací zbavit slupky. To se dělá tak, že je na několik hodin namočíte do vody, až nabobtnají a poté jde semeno ze slupky snadno vymáčknout. Dělá se to podobně jako u hnědého povlaku mandlí, jenže se nevaří. Po uschnutí je možné je rozemlít na jemnou mouku a používat namísto té pšeničné. Skladujte ji v dobře uzavřené nádobě a pozor – maximálně 3 polévkové lžíce denně, víc ne.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]