V Česku řádí extrémně nebezpečné onemocnění, které přenášejí klíšťata

Fotografie: Marek Ślusarczyk / Creative Commons / Attribution 3.0

Klíšťata v české přírodě začínají představovat čím dál větší zdravotní riziko. Letos již nakazila nebezpečnými chorobami dvakrát tolik lidí co loni.

Čím dál více lidí letos dle Státního zdravotního ústavu trpí nebezpečnými nemocemi, které přenáší klíšťata. Ve většině případů se jedná o lymskou boreliózy a klíšťovou encefalitidu, což jsou zdraví nebezpečné problémy představující vážná rizika pro organismus člověka. Za první čtyři měsíce roku bylo nahlášeno již 506 případů boreliózy, jak zmiňuje web ČT24, u encefalitidy se čísla dokonce zdvojnísobila.

V Česku začíná přibývat nebezpečných klíšťat

Závažným onemocněním zvaným lymská borelióza onemocnělo letos za první čtyři měsíce 506 lidí. Oproti loňsku je to více než o dvacet procent víc, přičemž ještě výraznější růst byl zaznamenám v případě klíšťové encefalitidy – té se za stejné období nakazilo minulý rok 14 lidí, zatímco nyní jich je pravděpodobně více než 26.

„Ochrnula mi levá strana obličeje, bez absolutně zjevných a jasných příčin. Postupem let se přidaly bolesti hlavy, motání hlavy, dvojité vidění, slabosti, bolesti, únava,“ popsal jeden z pacientů pro výše zmíněný web s tím, že si přisátého klíštěte ani kousance nevšimla. O onemocnění se tak dozvěděla až po několika letech, kvůli vážným symptomům.

Ztráta paměti, demence

Podle nejnovější studie tato častá lidová chyba značně zvyšuje riziko vzniku demence

Nezapomínejte používat repelent

Obě onemocnění přenáší klíště obecné, které začalo být v Česku aktivní oproti předchozím sezónám mnohem dříve, uvedl web SeznamZprávy. Podle odborníků může být na vině oteplování, které představuje riziko nejen z hlediska výskytu těchto parazitů. Klíšťata mají navíc být letos aktivní téměř po celé zemi, což odpovídá nejvyššímu stupni nebezpečí.

Fotografie: Freepik

Ještě než se tedy vydáte do lesa, měli byste použít repelent – zvolit můžete i některý z přírodních repelentů, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve uváděli. Stejně tak nezapomínejte vyhýbat se vysoké trávě, nosit dlouhé oblečení v lesích a na loukách, a pokud si všimnete, že se klíště přisálo, raději ho co nejrychleji vytáhněte. Případně navštivte lékaře.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]