Zónová dieta – už jste o ni někdy slyšeli?

Zónová dieta se řadí sice mezi méně tradiční diety, nicméně založena je ryze na poměru mezi přijatými sacharidy, bílkovinami a tuky. Bílkovin by mělo být ve stravě 30%, tuků stejně a sacharidy by měly tvořit 40% stravy.

Kdo chce tento typ diety skutečně dodržovat, musí se jednoznačně poohlédnout po nízkotučných potravinách. Pozor si dejte především na hodně tučná jídla. Sacharidy by se měly tělu dodávat především v podobě zeleniny a ovoce. To musí obsahovat i hodně vlákniny. Bílkoviny musí být součástí každého pokrmu. Sacharidy musí být zastoupeny dvojnásobně oproti bílkovinám.

Obsah jídelníčku

Zónová dieta je logiky nízkokalorická a denní příjem by se měl při jejím striktním dodržování pohybovat v rozmezí od 800 do 1200 kalorií. Jinak také uvádí pojem nežádoucí sacharidy. Ty se objevují jak v pečivu z bílé mouky, tak třeba také v banánech, těstovinách anebo i v rýži. Velkým problémem je u této diety fakt, že příjem živin se ovlivňuje poměrně náročně bez rozdělení stravy do různých kategorií. V průběhu let tedy byla i tato dieta poněkud zjednodušena a odvíjí se ryze od zmiňovaného denního kalorického příjmu.

Výhody zónové diety

Hlavním důvodem držení tohoto druhu diety je fakt, že se vám skutečně podaří zhubnout, a to za nijak přehnaně dlouhou dobu. Máte-li rádi ovoce a zeleninu klidně i ve velkém množství, pak se jedná o dietu ideální pro vás. Do těla při zónové dietě dostanete minimální množství nasycených tuků. Ve značné míře omezuje i jednoduché cukry, jež nejsou pro lidské tělo nijak výrazně vhodné pro svůj nízký potenciál z hlediska výživových vlastností.

Nevýhody zónové diety

Zónová dieta je poměrně náročná na dodržování a už její pravidla jsou poněkud vědečtějšího charakteru. Příjem kalorií je omezen, a tak nelze hovořit o jejím dlouhodobém užívání. Obsahuje také minimální množství vápníku, což pro kosti, zuby a další součásti lidského těla není vhodné. Je také nákladná na čas i peníze.

Obrázek: pixabay.com