Znepokojivé příznaky upozorňující na nedostatek železa v těle. Ignorovat je rozhodně není dobrý nápad

Fotografie: Depositphotos

Železo je minerálem, jehož nedostatek v těle může mít za následek zdravotní problémy, například chudokrevnost. Naučte se poznat, jak v takové chvíli vaše tělo reaguje.

Železo ztrácíte denně mnoha způsoby, a proto je velmi důležité vědět, jak nedostatku tohoto minerálu předcházet. Zpočátku se jeho absence v těle může projevovat jako drobná nepříjemnost, ale později může vést až k chudokrevnosti. Zjistěte, jakými známkami se nedostatečný příjem železa na vašem těle vyznačuje. Více prozradila lékařka Kim Rose-Francis.

Jste neobvykle unavení

Únava je jedním z nejvýraznějších příznaků nedostatku železa. Pokud chybí železo, nemůže se vytvořit dostatečné množství hemoglobinu, a tak se kyslík z plic dostává do jiných částí těla, svalů a tkání jen omezeně, což má za následek únavu. V běžném životě jste často unavení, a proto je těžké určit, zda za tímto problémem nestojí právě absence železa. Kromě únavy však existují i další příznaky, které vám napoví:

  • slabost
  • nedostatek energie
  • oslabená koncentrace
  • snížení výkonu

Vaše pokožka je bledá

Hemoglobin v červených krvinkách udržuje vaši pokožku svěží. Pokud však trpíte nedostatkem železa, tělo nemůže produkovat dostatek hemoglobinu, což je chvíle, kdy se začne rozvíjet vaše bledost. Kromě pleti si hlídejte i odstín rtů, dásní, nehtů a vnitřní strany spodních víček. Mohou vám o špatném příjmu železa hodně napovědět.

Dušnost a bolest na hrudi

Příznakem nedostatku železa může být i dušnost nebo bolest na hrudi. Obzvláště, pokud se objeví při nějaké aktivní činnosti. Protože hemoglobin je omezený, tělo se snaží kompenzovat méně kyslíku, než je nutné, snahou generovat více kyslíku pro správné fungování orgánů s dušností.

Fotografie: Depositphotos

Závratě a bolesti hlavy

Nedostatek železa může stát i za častými bolestmi hlavy a migrénami. Do mozku se nedostává dostatek kyslíku, což způsobuje otoky cév, a tlak způsobuje bolesti hlavy. Lidé s nedostatkem železa také často pociťují závratě. Když hladina hemoglobinu klesne a zůstane nízká, tělo začne hladovět po kyslíku, což má za následek tyto fyzické příznaky. Závratě jsou způsobeny nedostatkem kyslíku do mozku nebo nízkým krevním tlakem způsobeným špatným okysličením srdce a cév.

Zrychlená tepová frekvence

Nepravidelný srdeční rytmus a tep mohou také naznačovat nedostatek železa. Kvůli nízké hladině hemoglobinu nemůže srdce správně fungovat, takže není schopno pumpovat do těla dostatek kyslíku. To může mít za následek časté bušení srdce, kdy máte pocit, že vaše srdce bije mnohem rychleji než obvykle. V extrémních případech to může být způsobeno i srdečním selháním, ale v případě nedostatku železa se tento příznak objeví až poté, co se objeví nejčastější příznaky zmíněné výše.

Zdroj Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]