Příznaky, kterými nám tělo sděluje, že má nedostatek vitamínu K

Hodně lidí má problém s tím, že jim chybí vitamín K. Nejenom, že mnoho lidí jeho množství podceňuje, ale mnoho z nich ani neví, že takový vitamín existuje. O jeho existenci byste ale vědět měli, protože je důležitým prvkem vašeho zdraví a dlouhověkosti. Stará se o regulaci srážení krve, posiluje srdeční svaly a pomáhá také s hromaděním vápníku v kostní tkáni.

Jeho nedostatek může zjistit zejména ve středním věku, když začnete trpět aterosklerózou nebo osteoporózou. A ani jedno z těchto onemocnění není vůbec příjemných.

Naopak při dostatečném množství tohoto vitamínu v těle se můžete těšit na nižší riziko zlomenin, lepší fungování srdce a cév. Je proto důležité, abyste konzumovali dostatek potravin, které vitamín K obsahují. Nejdřív se ale podíváme, jak poznáte jeho nedostatek v těle. Ať už nedostatkem trpíte nebo ne, měli byste jíst níže uvedené potraviny, protože obecně podpoří zdraví vašeho organismu.

Jak zjistit, že vitamín K v těle schází

Snížením stopových prvků v těle dochází, když nekonzumujete dostatečné množství surovin, které tento vitamín obsahují. To je jednoduché. Jeho hladina ale klesá také při onemocnění střev a trávicího traktu (dysbióza, koliky, poruchy trávení). Problém nastává také při onemocnění jater, které tehdy přestanou vstřebávat vitamín K z potravy. Nejčastějšími příznaky nedostatku vitamínu K v těle jsou:

  • anémie (pocit slabosti, ospalost, podrážděnost),
  • atypický menstruační cyklus,
  • časté krvácení z nosu,
  • méně časté jsou: krev ve stolici, problémy s pamětí a chronická únava.

Jak vitamín K dostat do organismu

Ve většině případů nemusíte brát žádné léky, ani doplňky stravy. Úplně postačí, když svůj jídelníček trochu pozměníte a doplníte ho o některé z potravin, které tento důležitý prvek obsahují. Tělo vstřebává vitamín K z potravy dobře, pokud má správné množství dalších látek, jako je hořčík, vápník nebo vitamín D. Tyto tři látky s vitamínem K úzce souvisejí a jeden druhý doplňují.

Potraviny bohaté na vitamín K

Mezi suroviny, které byste měli zařadit do jídelníčku, není nic šíleného, ani drahého. Jde o běžné potraviny, které se doporučují každému, a jistě některé z nich máte rádi. Z masa jde o ryby, ale nejvíc ho najdete v zelenině, jako jsou rajčata, květák, dýně (různé druhy), brokolice, špenát, růžičková kapusta, hlávkový a listový salát, hrášek nebo avokádo.

Jak vidíte, všechny suroviny jsou snadno k dostání v obchodě, některé z nich snadno koupíte i na místním trhu přímo od pěstitelů. Z každé z nich můžete připravit řadu chutných a zdravých jídel, které potěší celou rodinu. Děti se možná budou u brokolice, špenátu a kapusty trochu kroutit, ale rozhodně jim to neuškodí. Základem úspěchu je správná příprava a pečlivé dochucení. Poté bude každé jídlo vynikající a nejen, že si ho vychutnáte, ale také podpoříte své zdraví.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]