Stravovací návyky pro ženy 40+: Na některé potraviny raději rovnou zapomeňte

Fotografie: Depositphotos

Lidské tělo se s postupem věku neustále mění, má jiné potřeby a zejména vyžaduje správné stravování. Se změnou byste měli začít již po čtyřicítce.

Pokud jste dovršili čtyřicátého roku, je potřeba nastolit ve svém životě některé změny. Vaše tělo v této době začíná slábnout, je náchylnější k onemocněním a je také možné, že již nebude schopno spalovat veškeré kalorie, které přijímáte, potvrzuje lékařka Maya Feller. Je proto naprosto nezbytné, abyste v tomto věku začali věnovat pozornost především svým stravovacím návykům, protože ty hrají nejdůležitější roli ve vašem zdraví. Níže jsme si proto pro vás připravili změny ve stravování, které byste měli učinit, pokud vám je více než 40 let.

Snižte konzumaci masa

S přibývajícím věkem je dobré omezit konzumaci masa. To je totiž jednou z nejhůře stravitelných potravin, a proto by nemělo ve vašem jídelníčku převažovat. Namísto toho začněte raději jíst více tvarohu, sýrů a vegetariánských pokrmů, které jsou mnohdy výživnější a dodají vám všechny potřebné živiny. Pokud se masa vzdát nechcete, vybírejte si zpravidla libovější a méně tučné maso, jako jsou například krůtí nebo kuřecí prsa.

Omezte kávu a pijte více vody

Vaše tělo potřebuje dostatek vody, aby mohlo vykonávat všechny své funkce. Pijte proto každé ráno po probuzení 1–2 sklenice vody (nejlépe s citronem) a nezapomínejte také pít mezi jídly. Rovněž byste měli omezit konzumaci kávy, a to maximálně na jeden šálek denně.

Vyhněte se syceným nápojům a zpracovaným potravinám

Není třeba připomínat, že sycené nápoje a zpracované potraviny jsou pro lidské zdraví největší zlo. Vyhnout byste se jim však měli obzvláště po čtyřicátém roce života, protože vaše tělo již nemusí ustát nával chemických sloučenin a toxinů, které se v něm po jejich konzumaci hromadí. Navíc jsou tyto produkty nejrychlejší vstupenkou do světa nadváhy.

Jezte více semínek a ořechů

Rostlinná semínka a ořechy jsou výborné potraviny, které by rozhodně neměly chybět ve vašem jídelníčku. Skvěle se hodí například ke svačině, protože obsahují dostatek kalorií, které vás zasytí po delší dobu. Navíc pomáhají stimulovat trávení a snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi, čímž vás chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění.

Fotografie: Pixabay

Listová zelenina

Špenát, zelí, kapusta, salát a další druhy listové zeleniny patří mezi zdraví prospěšné potraviny, které jsou po čtyřicátém roce života zvláště důležité. Jejich častější konzumací totiž ochráníte svůj mozek před kognitivním poklesem, a navíc získáte dostatečné množství vápníku, který je zásadní ochranou proti osteoporóze a dalším kostním a kloubním problémům.

Tučné mořské ryby

Tučné mořské ryby jsou zásadní potravinou, která by nikdy neměla chybět ve vašem jídelníčku. Zvláště to však platí po čtyřicítce, kdy tělo a jeho funkce slábnou. Zdravé tuky, jež obsahují, účinně chrání cévy před poškozením, podporují zdraví srdce, pomáhají udržovat zdravé vlasy a pokožku a podporují paměť.

Zdroj: Healthline, Prevention

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]