Nebezpečné látky z těla dostanou běžně dostupné potraviny. Snadná detoxikace za pár korun

Fotografie: Depositphotos

Moderní život v současné společnosti klade na člověka vysoké nároky nejen v zaměstnání, ale také v osobním životě. Řada lidí se potýká se stresem, nezdravě se stravuje a zatěžuje své tělo toxiny.

Tu si dáte sladký zákusek, večer k televizi pak spořádáte balení slaných chipsů a v neděli na oběd tučnou kačenu. A vaše tělo se pomalu, ale jistě plní toxiny, které kolikrát ani nestíhá odbourávat. Není divu, když mu nedopřejete zdravé potraviny, jež by s odstraněním škodlivých látek pomohly. Které to jsou? Více prozradila lékařka Amy Richter.

Červená řepa

V červené řepě najdeme hodně železa, vápníku a betainu, což je antioxidant, který dává řepě její typickou červenou barvu. Betain pomáhá zlepšovat strukturu buněk – regeneruje jaterní buňky. Červená řepa je díky tomu zeleninou s detoxikačním účinkem, kterou bychom si měli dopřávat co nejčastěji. Klidně ve formě čerstvé šťávy nebo salátu.

Cibule a česnek

Podpořit zdraví jater pomáhají i cibule a česnek. Obě zeleniny totiž obsahují flavonoidy, které se účastní produkce glutathionu. Tento antioxidant čistí játra, zároveň má antibakteriální účinky a posiluje i obranyschopnost organismu. Neváhejte proto cibuli a česnek pravidelně zařazovat do svého jídelníčku.

Zelená listová zelenina

V zeleni je zdraví – to platí především o listové zelenině v zelené barvě. Díky obsahu chlorofylu má detoxikační účinky, protože z toxinů a volných radikálů vytváří neutrální látky. Očišťuje tělo i od těžkých kovů a pomáhá mu zbavovat se kyselých tekutin. Můžete si dopřát špenát, kapustu či zelenou petrželku.

Citronová voda

Pokud se chcete účinně zbavit toxinů, začněte s pitím sklenice vody s citronovou šťávou hned po ránu. Můžete do ní přidat i sůl a trochu medu. Pít by se měla na lačný žaludek, protože se tím zrychlí pohyb střev.

Fotografie: Freepik

Bílý jogurt

Zdraví prospěšný je bílý jogurt. Je třeba ale vybírat takový, který v sobě nemá cukr, ale jen probiotické kultury v živé formě. Pak totiž podporuje růst zdravých bakterií ve střevní mikroflóře, čímž zlepšuje trávení a také imunitu.

Semena a ořechy

Při detoxikaci organismu vsaďte na konzumaci semen a ořechů. K dispozici máte mandle, vlašské ořechy, lněné semínko, chia a slunečnicová semena. Pomáhají zbavit se tukových usazenin v okolí jater. Obsahují i vlákninu, která čistí střeva.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]