Živá strava život dává, mrtvá ho ubíjí aneb proč je RAW strava tak oblíbená…

Syrová přírodní strava není žádnou novinkou, známá je u nás již několik desetiletí. Pouze se nenazývala „RAW“, ale živá strava. Co je na tomto typu stravování tak zajímavé?

Živé stravování aneb RAW food vychází z myšlenky, že strava tepelně upravována ztrácí své výživové hodnoty. Dochází ke zničení živin a důležitých enzymů. Strava pečená, smažená, vařená navíc mimo nízké výživové hodnoty v těle páchá i vedlejší účinky. Z takové potraviny se stává pro naše tělo neznámá látka, která má dopad na imunitní systém. Více o živé stravě v dnešním příspěvku.

Živá strava a její benefity

  • Přírodní strava je kompatibilní (slučitelná) s lidským genetickým kódem. Na živé (tedy syrové) stravě se vyvinulo nejen lidstvo samotné, ale i další živé bytosti, které na rozdíl od člověka nepoznají civilizační choroby.
  • Jedná se o stravu, kde díky tepelnému zpracování nedochází k ničení či deformování živin.
  • Mnoho lidí vyznávající tento typ stravování tvrdí, že je to jako transformace z jednoho živého organismu na druhý – respektive to zdravé a pozitivní z živé stravy se promítne do těla člověka.
  • Podstatou živé stravy jsou enzymy, látky, které jsou produktem pouze živých organismů a které v těchto organismech vykonávají všechny látkové proměny. Dokonce i syntézy všech trávicích, stavebních, komunikačních, detoxikačních, rozmnožovacích látek, bez kterých nejsme schopni existovat.
  • Rozdíl mezi živou a mrtvou stravou je ten, že v živé zůstávají všechny enzymy zachovány. V mrtvé stravě jsme je tepelnou úpravou „zabili“, tudíž tam nejsou enzymy, které nepřežijí teplotu vyšší než 45 stupňů.
  • Během tepelné úpravy se však neničí pouze enzymy, ale i důležité vitamíny a minerály. Svou kvalitu i užitečnost mění dokonce i bílkoviny, sacharidy, tuky, ze kterých se nezřídka při špatném tepelném zpravování tvoří mutageny – karcinogeny. Tudíž znehodnocená „mrtvá“ strava je zdravotní zátěží a riziko.
  • Všechny špatné látky, které do sebe s mrtvou stravou dostaneme, by nás zahubily, nebýt dokonale vyvinutého obranného mechanismu, který se snaží škodlivé látky v těle eliminovat. Jenže jakmile je náš imunitní systém vyčerpán, poznáme to na fyzických i duševních projevech – nemoci fyzického i duševního rázu včetně alergií.
  • Živá strava se proto, že se její struktura tepelnou úpravou nemění i kratší dobu tráví, ale i o mnoho lépe se v těle vstřebává a využívá více cenných látek. Pro uspokojení organismu pak stačí sníst mnohem méně.

Obrázek: pixabay.com