Unikátní technika, díky které spolehlivě usnete během jedné minuty. Už žádné probdělé noci

Fotografie: Freepik

Spánek je velmi důležitá aktivita, bez které si jen těžko dokážeme představit fungovat. Existuje metoda, která vám pomůže usnout během jedné minuty, prozrazuje lékařka Deborah Weatherspoon.

Nespavost, odborně pojmenovaná jako Insomnie, je hlavní poruchou spánku na celém světě a postihuje miliony lidí všech věkových kategorií. Porucha může být způsobena mnoha faktory, včetně vysoké úrovně stresu. Usnout je v tomto případě téměř nemožné, což může vést k tomu, že během dne postrádáte energii. Většina lékařů předepisuje léky na spaní, ale mají tolik vedlejších účinků, že jejich užívání stojí za zvážení. Naštěstí existuje něco mnohem bezpečnějšího, co vám může pomoci.

Fotografie: Unsplash

Dýchací technika

Tato metoda nevyžaduje velké úsilí ani vybavení, a přesto je velmi účinná. Měli byste se začít nadechnout nosem na 4 sekundy, poté zadržet dech na 7 sekund a vydechnout znovu nosem na 8 sekund. Tento postup naplní váš mozek určitými signály a zpomalí srdeční frekvenci, což způsobí, že rychleji usnete.

Fotografie: Pixabay

Když je tělo ve stresu, nadledviny uvolňují adrenalin, hormon, který zvyšuje srdeční frekvenci a způsobuje vám tak pocit paniky. Adrenalin vám také zrychluje vaše dýchání, což vede k stále rychlejšímu nádechu a výdechu. Technika 4-7-8 vám může pomoci dýchat pomaleji, vrátit váš srdeční tep do normálu, efektivně se vyrovnat se stresem a urychlit proces usínání.

Pomoc při usínání

V prvé řadě bychom si měli uvědomit, jaké myšlenky nám probíhají hlavou těsně před ulehnutím do postele. Pokud se trápíme seznamem úkolů pro nadcházející den nebo myslíme na nezpracované křivdy z minulosti, od kterých se delší dobu neumíme oprostit, není divu, že spánek lehce nepřichází. Prvním a nejdůležitějším faktorem pro klidný spánek je klidná hlava. Pokuste se přesměrovat myšlenky na pozitivní věci a vzpomínky, které vám navodí pocit klidu a zároveň nebudou zvyšovat srdeční rytmus.

Fotografie: Pexels

Bylinky jsou odjakživa výbornými pomocníky při špatném usínání. Vynikající volbou jsou chmel a kozlík. Umí zkrátit dobu usínání a zkvalitnit spánek. Nástup účinku nebude zřejmě okamžitě, ale při pravidelném užívání těchto bylin vyřešíte váš problém z dlouhodobého hlediska. Kozlík podpoří váš psychický stav, je výborný při stresu a vyčerpání a chmel má také uklidňující a mírně sedativní účinky. Byliny můžete požít buď ve formě čaje nebo tinktur, na trhu jsou ve velkém množství nabízeny i jako součást různých bylinných směsí.

Fotografie: Freepik

Co ještě můžeme udělat pro rychlejší nástup spánku

  • Vsávat a chodit spát přibližně ve stejnou dobu
  • Nekonzumovat příliš kávy nebo čaje, vůbec ne těsně před spaním
  • V ložnici zajistěte co nejlepší podmínky pro spánek, kvalitní matrací, vyvětraným čerstvým vzduchem a tichem
  • Nedopřávejte si těžce stravitelná jídla k večeři
  • Vyzkoušejte relaxační koupel s přidáním levandule
  • Uvařte si meduňkový čaj pro zklidnění

Zdroj: Healthline