Zimolez mění pravidla hry v boji při nachlazení i zácpě. Je klíčovou složkou čaje léčícího infekce

Fotografie: Freepik

Zimolez je rostlina, do které by jen málokdo řekl, že může pomoci s některými zdravotními neduhy. Nejčastěji se konzumuje ve formě čaje, ale připravit si z něj můžete i domácí víno.

Květy, semena a listy zimolezu se hojně využívají v lékařství už stovky let. Květy se dříve používaly jako léky proti kašli, listy zase sloužily k odstranění bolesti hlavy, snižování horečky a k úlevě od bolesti kloubů a svalů. Využít ho lze dokonce i v kosmetice, například pleťové mléko z květů zimolezu podle odborníků podporuje čištění pokožky. Dejte si však pozor, abyste ho nepopletli s jinými rostlinami, nejčastěji se tak děje s břečťanem.

Zdravotní výhody zimolezu

Zimolez se používá při poruchách trávení (bolesti a otoku (zánětu) tenkého střeva (enteritida) a úplavici), infekci horních cest dýchacích (nachlazení, chřipce, prasečí chřipce a zápalu plic) a jiných virových a bakteriálních infekcí (otok mozku – encefalitida). Umí také srazit horečku a pomoci při bolestech kloubů a svalů.

Zimolez se také používá při poruchách močení, bolesti hlavy, cukrovce, revmatoidní artritidě a rakovině. Někteří lidé ho využívají k podpoře pocení, jako projímadlo, k potlačení otravy, a dokonce i jako antikoncepci. Zimolez se někdy aplikuje na kůži při zánětech a svědění a k zabíjení choroboplodných zárodků.

Jak zimolez funguje?

K určení toho, jak může zimolez fungovat, je zapotřebí více informací. Zatím existují jen nedostatečné důkazy pro hodnocení účinnosti pro tyto zdravotní komplikace:

  • poruchy trávení,
  • rakovinné nádory,
  • zácpa,
  • zánět kůže,
  • svědění,
  • nachlazení,
  • horečka,
  • otok,
  • boláky.
nachlazený muž u stolu
Fotografie: Freepik

Bakteriální nebo virové infekce

Kombinace zimolezu, lebky bajkalské a zlatice podávaná intravenózně poskytovatelem zdravotní péče by mohla zkrátit délku příznaků bronchiolitidy (zánět malých dýchacích cest v plicích) u dětí s respirační syncyciální virovou infekcí.

Zimolez můžete využít tak, že si z květů připravíte čaj, což je nejčastější úprava, džem nebo například i ocet. Skvěle se také hodí pro výrobu domácího vína nebo na ozdobu dortů či jiných dezertů. Tak jako tak, před každou jeho úpravou, a především konzumací, se poraďte se svým lékařem, zda je pro vás užívání zimolezu vhodné a přínosné.

Zdroj: National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]