Varovné signály rozvoje rakoviny u žen, které je potřeba řešit s lékařem. Za jejich přehlížení můžete zaplatit nejvyšší daň

Fotografie: Depositphotos

Gynekologické výkyvy by pokaždé měly být zkontrolovány odborníkem. Přestože mohou příznaky značit i méně vážná onemocnění, jejich výskyt může být i varovným signálem rozvoje rakoviny.

Nepravidelná menstruace, bolest v podbřišku, výtoky, nepohodlí při pohlavním styku – každá žena by si měla být vědoma, že takové příznaky by měly vzbuzovat přinejmenším obavy. V těchto případech rozhodně dlouho neváhejte a objednejte se ke svému gynekologovi. Jakékoli intimní trápení může znamenat rozvoj rakoviny ve vašem těle, říká lékař Charles Patrick Davis.

Nejčastější jsou rakoviny gynekologického charakteru

Téměř polovina všech rakovin u žen je gynekologického charakteru. Nejčastější je rakovina děložního čípku, vaječníků a endometria, ovšem není výjimkou ani rakovina pochvy nebo vulvy. Bohužel většina z nich na samotném začátku nevykazuje žádné specifické příznaky. Proto je tak důležité docházet na pravidelné prohlídky. Jedině tak je možné odhalit nebezpečné změny v raném stádiu a lépe nemoc léčit. Později se však mohou objevit symptomy, které by rozhodně neměly být ignorovány.

Porucha menstruačního cyklu

Jakmile je krvácení nepravidelné, vždy se poraďte s lékařem. Stejně tak množství sekretu může značit vážný problém, a to jak slabé, tak silné krvácení. Přestože se nemusí ihned jednat o nebezpečí rakoviny, každý takový výkyv by měl být předmětem kontroly.

Fotografie: Freepik

Nepravidelná menstruace může být i příznakem hormonální nerovnováhy, syndromu polycystických vaječníků nebo onemocnění štítné žlázy. Je také jedním z charakteristických symptomů endometriózy. Ovšem je nutné pamatovat na to, že takové problémy se často vyskytují u žen, které trápí nádory reprodukčního ústrojí.

Bolest břicha a nadýmání

Nadýmání a bolesti břicha jsou velice častými příznaky rakoviny vaječníků. Spousta pacientek pociťuje takové nepohodlí až půl roku před návštěvou lékaře. Pokud se bolesti v podbřišku pravidelně opakují, mají tendenci se vracet a nepřipomínají menstruační bolesti nebo zažívací potíže, navštivte svého lékaře.

Krvácení po pohlavním styku

Jakmile dojde ke krvácení po pohlavním styku, je to důvod k návštěvě gynekologie. Taková situace by rozhodně měla být konzultována s odborníkem, ať už krvácíte lehce nebo silně. Krvácení po pohlavním styku může značit polypy, ale také se jedná o jeden z běžných příznaků rakoviny děložního čípku a rakoviny pochvy.

Fotografie: Freepik

Poševní výtok s nepříjemným zápachem

Hustý vaginální výtok doprovázený nepříjemným zápachem, ještě ke všemu zbarvený krví nebo hnisem, je známkou toho, že je potřeba urychleně provést kontrolu a testy na rakovinu endometria, včetně transvaginálního ultrazvuku. Krvavý, bílý i nazelenalý výtok může být symptomem rakoviny děložního čípku.

Zdroj: Emedicinehealth, KobietaOnet

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]