Problémy s nespavostí lze vyřešit doplněním vhodných vitamínů a minerálů

Fotografie: Freepik

Víte, jak spíte? Právě kvalita spánku je důležitým signálem, kterým k nám promlouvá naše tělo. Nespavost je vždy neklamným signálem problému. Pokud se vám daří rychle usínat, budíte se pravidelně ve stejnou hodinu ráno a po spánku jste odpočatí a plni energie, pak je všechno v pořádku. Pokud má ale váš stav k tomuto ideálnímu scénáři daleko, pak je na místě se zamyslet nad tím, zda vašemu zdraví něco nechybí.

Špatné usínání, časté buzení anebo nespavost jsou následkem řady zdravotních problémů. Pokud je to váš případ, pak by na prvním místě stálo za to doplnit potřebné vitamíny a minerály, které tělu pomáhají odpočívat. Které to jsou a jak je doplnit?

Vitamín D

Pokud je hladina tohoto vitaminu velmi nízká, riziko vzniku poruch spánku se několikanásobně zvyšuje. Ze statistik a různých studií je rovněž patrné, že většina středoevropské populace trpí nedostatkem vitamínu D. Je dobře známo, že tento vitamin má velký vliv nejen na náš spánek, ale také na naši náladu a celkovou kvalitu života. Snažte se tedy vitamín D doplnit – třeba právě konzumací mléka a mléčných výrobků nebo vhodných doplňků stravy.

Fotografie: Pixabay

Vitamín C

Důležitost tohoto vitamínu není radno podceňovat – a to nejen ve vztahu k imunitě, ale také ke spánku. Některé výzkumy totiž potvrzují, že může být také dobrým pomocníkem při nespavosti a pokud je ho nedostatek, lidský organismus jednoduše nedokáže efektivně a kvalitně odpočívat.

Z dlouhodobého hlediska pak dochází k přetížení organismu a celkově vyšší náchylnosti k nemocem. Nezanedbávejte tedy příjem tohoto důležitého vitamínu, který si naše tělo neumí samo vyrobit.

Vitamín B

Jednou z nejdůležitějších funkcí této skupiny vitamínů je regulace příjmu tryptofanu, látky, která podporuje produkci hormonu spánku, melatoninu. Pokud vám tedy skupina vitamínů B chybí, může docházet k poruchám spánku.

Riziko zejména roste u starších pacientů po padesátce, kteří často příjem vitamínů zanedbávají. Dopřejte si hodně ovoce a zeleniny, ale hodí se zvýšit příjem kvasnic, které obsahují skutečně vysoké množství tohoto blahodárného vitamínu.

Fotografie: Freepik

Železo

Ohroženou skupinou bývají zejména ženy – těm často železo chybí a ani o tom nevědí. Projeví se to nejen zimomřivostí, ale také neschopností dobře usínat a kvalitně spát. Pokud se cítíte ospalí, unavení, máte potíže se soustředěním a noční spánek je mělký a přerušovaný, je to neklamný příznak nedostatku železa.

Nedostatek železa může také vést k syndromu neklidných nohou a zvýšené úzkosti. Nepodceňujte tedy tyto příznaky a včas jednejte. Dopřejte si raději vhodné doplňky stravy a nespoléhejte jen na příjem z jídla.

Vápník a hořčík

Vápník posiluje kosti, hořčík je dobrý pro srdce a společně nám pomáhají odpočívat při spánku. Před spaním se vyplatí dopřát si sklenici mléka, které vám dodá vápník a podpoří produkci melatoninu. Pomoci může i pravidelná konzumace banánů.

Úvodní Fotografie: Freepik