Zdravotní stav spolehlivě prozradí barva stolice. Mezi rizikové odstíny patří i zelená a černá

Fotografie: Depositphotos

Barva stolice může být indikátorem vašeho zdravotního stavu, který vám může poskytnout důležité informace o fungování vašeho těla.

Barva stolice může být příznakem různých procesů, které probíhají ve vašem těle, a někdy může naznačovat potenciální zdravotní problémy, které bychom neměli ignorovat, uvádí lékařka Avi Varma. Každá barva může poskytnout užitečné informace o vašem trávicím systému, příjmu potravy a dalších aspektech vašeho zdraví. Co mohou různé barvy stolice prozradit o vašem těle a jaké to může mít důsledky pro vaše zdraví?

Bílá a šedá stolice

Pokud vaše stolice připomíná barvu bílého papíru nebo má šedý odstín, může to naznačovat problémy s játry nebo žlučníkem. Bílá stolice může signalizovat nedostatečnou produkci žluči, která je klíčová pro trávení tuků. Tato barva může být spojena s onemocněními, jako je hepatitida, cirhóza nebo zablokování žlučovodů.

Žlutá a hnědá stolice

Stolice se obvykle pohybuje od světle žluté po tmavě hnědou barvu v závislosti na složení potravy a stavu trávicího systému. Normální žlutá až hnědá barva stolice je způsobena žlučovými pigmenty, které jsou produkovány játry. Pokud se však barva stolice dramaticky změní na jasně žlutou nebo naopak tmavě hnědou, může to být důsledek poruchy trávicího systému nebo onemocnění, jako je celiakie, žlučníkové kameny nebo Crohnova choroba, uvádí lékař Saurabh Sethi.

hemeroid wc
Fotografie: Freepik

Zelená stolice

Zelená stolice může být spojena s rychlým průchodem potravy trávicím traktem. To může být způsobeno konzumací zelené zeleniny nebo umělými potravinovými barvivy. Nicméně pokud je zelená stolice doprovázena průjmem, může jít o známku infekce nebo střevního onemocnění.

Barva moči je spolehlivým indikátorem tělesného zdraví. Může upozornit i na ledvinové kameny a infekci

Černá stolice

Černá stolice může být důsledkem konzumace potravin obsahujících železo nebo léků obsahujících bismut. Ovšem černá stolice může také signalizovat krvácení ve vyšší části trávicího traktu, jako je žaludek nebo horní část tenkého střeva. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud se černá stolice objeví nečekaně a není zřejmá příčina.

Červená stolice

Červená barva ve stolici může být způsobena krvácením v dolní části trávicího traktu, jako je tlusté střevo nebo konečník. Příčinou mohou být hemoroidy, trhliny v konečníku nebo zánět tlustého střeva. Toto zbarvení se běžně objevuje také po konzumaci červené řepy. V jiných případech červené stolice by ale měl být vyhledán lékař, jelikož se jedná o nejnebezpečnější barvu stolice, jak jsme vás již informovali na webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]