Hlen ve stolici: Varovný signál těla, který může představovat zánět nebo vážné chronické problémy

Fotografie: Depositphotos

Pokud se ve vaší stolici objeví hlen, rozhodně byste měli zpozornět a příznak každý den pozorovat. Může se jednat o důsledek mnoha závažných nemocí.

Produkce hlenu je nezbytný fyziologický proces, díky kterému jsou lidé schopni vylučovat stolici. Pokud ho však vaše tělo produkujete příliš mnoho, přičemž tento příznak doprovází průjem, zácpa, bolest nebo krev ve stolici, mohlo by se jednat spíše o důsledek žaludečních či střevních potíží (jako je například infekce nebo zánět), říká lékařka Angelica Balingit.

Hlen ve stolici

Existuje celá řada nemocí, které mohou způsobovat výtok hlenu, a to od pohlavních chorob, až po alergii na potraviny – hlen může být také často doprovázen pálením, svěděním, vyrážkou nebo bolestí. Zakročit byste však měli, zejména pokud tento problém přetrvává a je doprovázen žaludečními nebo střevními problémy. V takovém případě byste rozhodně měli vyhledat lékařskou pomoc. Mezi nejčastější příčiny vzniku hlenu ve stolici patří následující potíže.

Změny funkce trávicího traktu a jiné zdravotní potíže

Pokud dojde k jakýmkoliv změnám funkce vašeho trávicího traktu, můžete se potýkat s průjmem a hlenem ve stolici – dejte si však pozor, protože pokud by bylo jeho množství abnormální, měli byste navštívit praktického lékaře. Stejně tak mohou být příčinou tohoto problému zdravotní potíže, jako jsou anální trhliny, fisury, píštěle a abscesy v trávicím traktu, rovněž totiž mohou způsobit hlen ve stolici.

Infekce a chronické problémy

Infekce způsobená bakteriemi, viry nebo jinými parazity může narušit normální fungování trávicího systému, a způsobit tak výskyt hlenu ve stolici. Stejně tak mohou za tímto problémem stát některé chronické problémy, jako je celiakie, citlivost na lepek a nesnášenlivost laktózy. Ovlivnit strukturu vaší stolice však mohou také jiná onemocnění, včetně zánětu tlustého střeva nebo divertikulitidy.

Alergie na potraviny nebo rakovina žaludku

Alergie na potraviny, intolerance na laktózu, intolerance na fruktózu, špatné vstřebávání, otrava jídlem a požití některých toxických látek mohou být další příčinou výskytu hlenu ve stolici. Stejně tak může být tento problém důsledkem jakéhokoliv typu rakoviny žaludku, jater, střev nebo tlustého střeva.

Parazitární infekce a polypy

Další příčinou hlenu ve stolici mohou být také parazitární infekce, včetně napadení střevními červy nebo tasemnicí (tyto problémy mohou také způsobit příznaky, jako je nadměrné vypouštění plynů a průjem). Na závěr pak mohou stát za příčinou tohoto problému polypy, malé bulky v tlustém střevě. Je také důležité poznamenat, že u některých lidí se může vyskytnout hlen při zácpě nebo v důsledku psychických stavů, jako je úzkost nebo deprese.

paraziti ve střevech
Fotografie: Freepik

Léčba hlenu ve stolici

Léčba hlenu ve stolici je založena na správné diagnóze – pravděpodobně budete potřebovat najít příčinu problému a poté užívat vhodné léky či jiné prostředky, které vám předepíše váš praktický lékař. Stejně tak je vhodné konzumovat větší množství potravin, jež obsahují vlákninu (ovoce a zelenina, ovesné vločky a ořechy) a vyhýbat se naopak zpracovaným produktům, které jsou většinou plné toxinů a chemických sloučenin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]