Účinné způsoby, jak se zbavit zubního kamene. Pomohou běžně dostupné věci

Fotografie: Freepik

Usazeniny zubního kamene a zubního plaku potkávají většinu lidí. Zubní kámen bývá způsoben nedůslednou ústní hygienou a nesprávným složením naší potravy i slin. Jeho největší koncentrace se nachází za spodními jedničkami a dvojkami, neboť za nimi se nachází slinné žlázy. Pokud jednou denně pečlivě neodstraníte plak ze zubů i mezizubních prostor, můžete si kromě zubního kamene vypěstovat i zánět.

Dobrá zpráva je, že se zubní kámen dá odstranit. Špatná zpráva je ta, že návštěva zubní hygieny stojí nemalé peníze a není samospásná. Pokud chcete mít zdravé zuby, používejte poctivě všechny pomůcky, které vám vaše hygienistka doporučila, a vyzkoušejte tyto přírodní způsoby omezení tvorby plaku a zubního kamene.

Faktory, které ovlivňují zdraví naší ústní dutiny

Zdraví ústní dutiny může být ovlivněno mnoha škodlivými návyky, často spojenými s naším nevhodným životním stylem. To přímo ovlivňuje zdraví našich zubů, počínaje zubním plakem. Například pravidelná konzumace tabáku, kávy nebo čaje oslabuje zubní sklovinu a zvyšuje pravděpodobnost vzniku zubního kamene.

Nepoužívání mezizubních nití a kartáčků hraje obrovskou roli, protože sebelepší čistění klasickým kartáčkem nedokáže odstranit plak v mezizubních prostorech.

Některé zdroje uvádějí i genetické předpoklady „kazivých zubů“, ale většina moderních zubařů to popírá a tvrdí, že nic takového neexistuje, existuje jen nedostatečná péče, kterou přenáší rodiče na své děti, které si pak nečistí zuby správným způsobem.

Přírodní prostředky, které pomáhají předcházet vzniku zubního kamene

Podle článku publikovaného v The Journal of Pharmacy and BioAllied Sciences má aloe vera impozantní protiplakové a protizánětlivé vlastnosti. Doporučuje se jeho přidání do ústní vody nebo zubní pasty. Náš tip: smíchejte půl šálku vody se dvěma polévkovými lžícemi gelu z aloe vera a vyplachujte si ústa po dobu 30 sekund.

Jahody mají schopnost odstraňovat zubní kámen a bělit zuby, a to díky kyselině jablečné a citrónové. A protože jsou přítomny s nižší koncentrací než v citronu, zůstává pro zuby méně agresivní. Na druhou stranu obsahují i cukry, takže nedoporučujeme jejich nadměrné používání.

Kokosový olej s jedlou sodou jako přírodní a antibakteriální zubní pasta

Díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem je kokosový olej cenným spojencem při péči o zdraví ústní dutiny. V kombinaci s jedlou sodou vytváří účinný gel, který zamezuje hromadění plaku.

Jedlá soda zároveň zuby mírně bělí. Stačí smíchat dvě čajové lžičky jedlé sody se dvěma lžícemi kokosového oleje, nanést na zubní kartáček a vyčistit si zuby jako obvykle.

Fotografie: Pixabay

Sezamový olej je podle článku publikovaného v The Journal of Traditional and Complementary Medicine skvělým lékem na některé orální infekce, zejména zánětu dásní. Pro vyplachování úst se doporučuje do sklenice vody přidat lžíci sezamového oleje.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]