Zdravá Středomořská dieta

Máme-li hledat nějakou dietu, která se nevyznačuje jo-jo efektem, pak můžeme automaticky zamířit ke středomořské dietě. Ta představuje absolutně nejzdravější formu stravování vůbec. Ostatně nejedná se úplně o dietu v pravém slova smyslu, ale o zdravý životní styl spočívající v konzumaci té správné stravy a také v dostatečném množství pohybu. Středomořská dieta pochází ze starověkého Řecka. Právě v období antiky již starověcí Řekové věděli, které potraviny jsou pro ně ideální. Bohyně Athéna ostatně přinesla olivu, která je jakýmsi symbolem této diety.

Charakteristika středomořské diety

Středomořský způsob stravování je nesmírně zdravý, což ostatně popsal americký lékař Ancelo Keys. Ten si všímal v 50. letech minulého století četnost výskytu kardiovaskulárních chorob u obyvatelstva ve středozemní oblasti. Za nízkou mortalitu na základě kardiovaskulárních onemocnění může z největší pravděpodobností stravovací koktejl složený z velkého množství kvalitního olivového oleje, čerstvé zeleniny a ovoce. Součástí stravy je také víno, a to v přijatelné míře.

Magické olivy

Olivy ve středomořském podání jsou doslova nabité magií. Na rozdíl od oliv prodávaných v našich končinách jsou plné vitamínů a tělu prospěšných látek. Z dob starověkého Řecka je také znám fakt, že olivy a olej z nich jsou schopny napomáhat dlouhověkosti i v případě, že člověk holduje alkoholu a nevystříhá se ani kouření. Řecký olivový olej je považován za tekuté zlato a využívá se v drtivé většině receptů pocházejících z Řecka.

Potraviny typické pro středomořskou dietu

Mimo extra panenský olivový olej je tento životní styl typický i konzumací dalších tělu prospěšných potravin. Pravidelně by v rámci držení této diety mělo docházet ke konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Nedílnou součástí stravy jsou i ryby, které se v Řecku objevují na talíři skoro každý den. Nejde jen o mořské ryby typu tuňáka či lososa, ale také o ryby sladkovodní, mezi nimiž hraje jednu z hlavních rolí okoun anebo pstruh.

Fotografie publikována se svolením Apolonia Photography/FreeDigitalPhotos.net