Zbavte se jednou provždy nočních křečí v nohou. Nepříjemný problém, který má ovšem řešení

Fotografie: Depositphotos

Noční křeče v nohou mohou negativně ovlivnit kvalitní spánek. Naštěstí je možné vyzkoušet několik metod, jak se tohoto nepříjemného jevu zbavit, potvrzuje lékařka Alana Biggers.

Kvalitní spánek je základem pro odpočinek, načerpání energie, regeneraci a krásu. Bohužel, i přestože se snažíme chodit do postele včas a získat dostatek hodin pro spánek, některé nepříjemné faktory nám hluboký a klidný spánek mohou narušit, například křeče v nohou. Vzhledem k neustálému probouzení během noci se další den dostaví únava. Naštěstí ale existují tipy, jak křeče v nohou překonat a dopřát si tak potřebnou relaxaci.

Projevy nočních křečí v nohou

Křeče v nohou se nejčastěji objevují v lýtkových svalech a vyznačují se nepříjemnou bolestí, jež se může rozšířit až do chodidel nebo prstů u nohou. Jedná se o nedobrovolnou svalovou kontrakci, která nemusí být spojená pouze s fyzickou námahou. Křečový stah může sval znehybnit na několik vteřin až minut.

Fotografie: Unsplash

Zatímco některé křeče nemusí mít určité příčiny, u jiných existují důvody pro jejich pravidelný výskyt. Například příliš dlouhé stání nebo nadměrná fyzická aktivita mohou urychlit jejich příchod. Nedostatek pitného režimu, strava s nízkým obsahem vlákniny a minerálních solí, některé léky nebo onemocnění, jako je neuropatie, mohou podpořit nástup svalových křečí. Kromě toho, abyste se snažili vyvarovat zmíněných příčin, je také důležité problém pravidelně konzultovat se specialistou.

Tipy, jak bojovat proti svalovým křečím

Protahování vám umožní uvolnit svaly a zabránit vzniku nepříjemných nočních křečí. Vsedě natáhněte obě nohy, prsty by měly směřovat nahoru. Následně můžete řádně promasírovat oblast, která je křečemi nejvíce postižená. Stejně tak si dopřejte drobné rituály, jako je horká koupel nebo teplé obklady. Teplo odstraní svalové napětí nahromaděné během dne.

Fotografie: Unsplash

Strava také hraje důležitou roli. V boji proti nočním křečím se doporučuje pestrý jídelníček a pomoc doplňků stravy. Užívejte dostatek hořčíku, minerálu, který uklidňuje svalové a nervové napětí. I když je cvičení jedním z faktorů podporující vznik křečí, pravidelná fyzická aktivita je také nejlepším způsobem, jak jim zabránit. Jakmile si na pohyb zvyknete, vaše svaly zesílí a vyhnou se bolesti. Je ale důležité mít na paměti dvě věci – během cvičení dostatečně pijte a předem se vždy rozcvičte. Pokud nepomůže ani jedna z metod, obraťte se na odborníka.

Zdroj: Healthline