Většina lidí netuší, jak jednoduché je nadobro se zbavit svalových křečí. Tato finta funguje jako živá voda

Nepříjemné svalové křeče mohou velmi snadno narušit váš každodenní život. Zbavit se jich můžete pomocí jednoduchých domácích triků, včetně správného protažení.  

Svalové křeče jsou velmi nepříjemným problémem, který se může objevit kdykoliv během dne a může výrazně narušit činnosti, které provádíte – ke křečím dokonce často dochází i při sezení nebo spánku, což narušuje váš odpočinek a vede k dalším problémům. Naštěstí však existují jednoduché domácí triky, které vám podle webu OnlineNytt dokáží pomoci již během několika vteřin a zajistí, aby se příznak již neopakoval.

1) Protáhněte se

Abyste zabránili svalovým křečím, protáhněte se ihned, jakmile se objeví. Samozřejmě je důležité se pravidelně protahovat i v případě, že chodíte do posilovny, neboť vaše svaly potřebují správné rozpohybování, aby neztuhly – a při vyvolání nadměrného tlaku právě nezpůsobovaly nepříjemné pocity. Zaměřte se především na lýtka a stehna, kterých se křeče týkají nejčastěji.

2) Choďte pravidelně cvičit

Pokud provádíte sedavé zaměstnání nebo své svaly v práci často namáháte, pokuste se chodit pravidelně do posilovny. Správný trénink vám pomůže zpevnit potřebné části těla a výrazně tak snížit riziko křečí kdykoli během dne či noci. Samozřejmě nezapomínejte také na protahování (viz výše). O jednoduchých cvicích, které vám pomohou zpevnit tělo, jsme se na webu ZdravéStravování zmiňovali již dříve.

3) Dostatek hořčíku

Jak uvádí lékařka Deborah Weatherspoon, křeče se často objevují také v případě, že pacienti nemají v těle dostatek hořčíku, který hraje nedílnou roli ve zdraví nervů. Vždy se proto ujistěte, že jej přijímáte dostatečné množství, například z ořechů či banánů. Rychlé doplnění tohoto minerálu vám také dokáže pomoci okamžitě odstranit křeč, která se zrovna objevila (například ve formě šumivých tablet).

unavená žena
Fotografie: Freepik

4) Vyzkoušejte sílu tepla

Pokud dostanete svalovou křeč, vezměte láhev s horkou vodou nebo nahřívací podložku a přiložte ji na křeč. Teplo totiž skvělé pomáhá uklidňovat nervy, takže se již po chvíli budete cítit mnohem lépe. Abyste opakovanému výskytu křečí naopak předešli, zkuste zařadit do svého každodenního života ledové sprchy nebo si jednou týdně zajděte do sauny, která vám pomůže uvolnit napětí ve svalech a nervech.

Žena přišla za doktorem s ukrutnými bolestmi. Kontrola všechny překvapila. Lékař nevěděl, jak má reagovat

5) Dostatečná hydratace

Hydratace je nedílnou součástí života, ovšem mnozí na ni bohužel neustále zapomínají, což vede ke zvýšení rizika vzniku křečí. Abyste je minimalizovali, začněte pít denně alespoň 3 litry vody, a pokud vás křeče postihnou, zkuste vypít šálek teplé vody, například s medem nebo šumivou tabletkou hořčíku.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]