Terapie teplem a ledem jako spojenec proti nesnesitelným bolestem zad. Pomohou také esenciální oleje nebo cvičení

Fotografie: Nenad Stojkovic / Creative Commons / Attribution 2.0

Bolest zad je nepříjemný problém, který v současné době trápí velkou část světové populace. S úlevou vám dokážou pomoci jednoduché domácí triky.

Rozsáhlá či lokální bolest zad je velmi nepříjemný problém, který dokáže snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud trápí i vás, měli byste zjistit její příčinu a podle té dále postupovat, abyste si od ní mohli co nejdříve ulevit. V mnoha případech vám však dokážou pomoci jednoduché domácí triky, jako je například terapie teplem a chladem nebo provádění správných cvičení. Pokud je však bolest závažnější, může být nutná léčba, říká doktorka Angelica Balingit.

Terapie teplem a ledem

Ledové obklady mohou zmírnit nepohodlí a pomoci ulevit od zánětu v krátkodobých fázích bolesti zad. Je ovšem důležité, abyste led nikdy nepřikládali přímo na kůži, neboť by ji mohl poškodit – raději ho proto zabalte do tenkého ručníku nebo gázy. Tyto obklady následně střídejte s teplými obklady, které zmirňují bolest, když zánět ustoupí.

Vhodná cvičení

Pomoci vám také dokážou vhodná cvičení pro zlepšení držení těla a posílení zádových a břišních svalů, tzv. svalů jádra. Tato léčba zahrnuje následující:

  • zlepšení držení těla,
  • používání správných technik zvedání,
  • posilování svalů jádra těla,
  • protahování svalů pro zlepšení flexibility.

Seznam cvičení vám pomůže sestavit fyzioterapeut nebo váš praktický lékař, a proto se raději poraďte s ním, neboť různá těla mohou vyžadovat různé pohyby.

Esenciální oleje

Esenciální oleje nebo masti obsahující kapsaicin vám skvěle pomohou snížit bolest zad. Jedná se o složku, která se nachází především v chilli papričkách (právě ona je činí pálivými) – její aplikace na pokožku však skvěle pomáhá znecitlivit nervy v postižené oblasti, a snížit tak bolest, kterou pociťujete.

bolest zad
Fotografie: Freepik

Vhodné léky

Většinu typů bolesti zad vám pomohou zmírnit nesteroidní protizánětlivé léky, jako jsou například:

  • ibuprofenem,
  • naproxenem,
  • paracetamol.

Je ovšem důležité poznamenat, že byste měli být s užíváním těchto prostředků opatrní, a to zejména pokud trpíte problémy s ledvinami nebo žaludečními vředy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]