Jediný tenisový míček vydá za 1000 doktorů. Bolest sedacího nervu je minulostí díky domácímu řešení

Fotografie: Depositphotos

Bolest sedacího nervu může být obtěžujícím zdravotním problémem, ale existuje několik jednoduchých domácích opatření, která vám mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky. 

Bolest sedacího nervu, často označovaná jako ischiální neuralgie, může být velmi nepříjemnou zkušeností. Toto onemocnění může způsobit bolest v dolní části zad, hýždích a nohách, a to kvůli tlaku nebo podráždění sedacího nervu. Nicméně existuje několik účinných domácích metod, které vám mohou pomoci zmírnit tuto bolest a urychlit hojení, říká doktorka Amy Elizabeth Wolkin.

Co je to sedací nerv?

Sedací nerv, známý také jako ischiatický nerv, je nejdelší nerv v lidském těle. Jedná se o párový nerv a existuje jak v levé, tak i v pravé dolní končetině. Sedací nerv vychází z páteře v oblasti bederní páteře a táhne se dolů podél hýždí a nohy až ke kotníku. Funkcí sedacího nervu je přenášet nervové signály mezi mozkomíšním mokem a dolní částí těla, což zahrnuje signály pro pohyb svalů a vnímání bolesti a citlivost v oblasti dolní končetiny.

Když sedací nerv podléhá tlaku, podráždění nebo stlačení, může to způsobit bolest a nepříjemné příznaky v oblasti hýždí a nohy. Bolest sedacího nervu může mít různé příčiny, včetně herniovaných meziobratlových plotének, zánětů, stlačení nebo zranění. Jaké jsou domácí možnosti úlevy?

Fyzioterapeut vyšetřující nohu a kyčel u mladé ženy
Fotografie: Freepik

1. Tenisové míčky

Využití tenisových míčků je jednoduchým způsobem, jak zmírnit tlak na dolní části zad. Postavte dva tenisové míčky vedle sebe na ručník a umístěte je na podlahu. Poté si sedněte s pokrčenými koleny a chodidly plochými na podlaze. Umístěte míčky za sebe. Pomalu se naklánějte dozadu, dokud nepocítíte, že ležíte na zádech na podlaze s míčky na místě, které vás bolí. V této pozici vydržte jednu minutu.

Když srdci hrozí zástava: Kritické situaci předchází příznaky, jako jsou například únava nebo slabost

Jakmile začnete cítit úlevu, přesuňte míčky na jinou část zad. Nakonec si lehněte na bok, zaujměte pohodlnou polohu plodu, položte si ruku pod hlavu jako polštář a snažte se v této poloze vydržet pět minut, než vstanete. Tato cvičení mohou pomoci uvolnit napětí v dolní části zad a zlepšit pohodu.

2. Dlaň a palec

Začněte tím, že si položíte dlaně na spodní část zad a budete si třít pánevní oblast směrem k páteři a hýždím. Dále si položte dlaně na pas, palce položte na svaly v blízkosti páteře a obtočte kolem nich prsty. Vyvíjejte pevný, rovnoměrný tlak palci směrem k páteři, aniž byste si způsobili nepohodlí nebo nepříjemné pocity.

ruka brnění
Fotografie: Freepik

3. Klouby

Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a chodidly opřenými o podlahu. Umístěte pěsti na místo, které vás bolí, s klouby směřujícími nahoru. Pěsti by měly být položeny mezi páteří a svaly v dolní části zad. V této poloze relaxujte po dobu jedné minuty. Nakonec přejděte na bok a zaujměte pohodlnou polohu plodu, položte si ruku pod hlavu pro podporu a zůstaňte v této pozici po dobu pěti minut, než vstanete.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]