Zázvorový panák: Pořádná nálož zdraví a energie na dosah ruky. Příprava je snadná

Fotografie: Depositphotos

Zázvorové panáky začínají být stejně populární jako grog nebo svařák. V zimních měsících vašemu tělu dodají nejen pořádnou nálož zdraví, ale i energie.

S příchodem chladných dní, mrazů, větrů a dešťů se vaše imunita výrazně snižuje. Takové nelichotivé podmínky přispívají k většímu počtu infekcí, ale také vám berou energii a celkovou pohodu. Jak si tedy můžete pomoci? Vyplatí se sáhnout po přírodních metodách, které si zamilovali příznivci zdravého životního stylu. Dopřejte si zázvorového panáka, říká lékařka Natalie Butler.

Proč zrovna zázvor?

I když byste si možná teď raději představili panáka rumu s citrónem zalitého horkou vodou a dopřáli si pořádný grog, který stejně jako svařák k zimě neodmyslitelně patří, zvolte raději jiný druh panáků. Kořen zázvoru je bezednou studnicí zdravotních výhod. Je bohatý na protizánětlivé složky a spoustu antioxidantů, jež zpomalují proces stárnutí a chrání buňky před volnými radikály.

Zázvor posiluje imunitní systém nejen díky svému protizánětlivému účinku, ale i silným antivirovým a antibakteriálním vlastnostem. Kromě toho má spoustu dalších výhod, na které byste neměli zapomínat.

  • Zmírňuje nevolnost,
  • podporuje trávení a metabolismus,
  • snižuje hladinu cukru v krvi.

Pro koho není zázvor vhodný?

Přestože je zázvor velice oblíbený a hojně doporučovaný jako řešení různých zdravotních potíží, ne pro každého je vhodný. Velké dávky zázvoru mohou ředit krev, takže lidé, kteří již léky na ředění krve užívají, by se měli poradit se svým lékařem. Opatrní by měli být i pacienti s cukrovkou. Zázvor snižuje hladinu cukru v krvi, což může být pro nemocné jedince problematické. Je také silným alergenem, proto by se lidé se sklonem k různým alergiím měli jeho užívání vyvarovat.

dva kořeny zázvoru
Fotografie: Pixabay

Jak připravit zázvorového panáka?

Do zázvorového panáka se pro posílení jeho účinku vyplatí přidat kurkumu, citrónovou nebo pomerančovou šťávu a také trochu medu. Pokud však nechcete míchat tolik ingrediencí, můžete jednoduše spojit jen zázvor a citrónovou šťávu.

Oloupejte kořen zázvoru z dřevnatých, tvrdých kousků. Poté z něj vymačkejte šťávu. Můžete to udělat pomocí mixéru, odšťavňovače nebo struhadla. Smíchejte získanou zázvorovou šťávu se šťávou z 1 citrónu. Obě ingredience důkladně promíchejte. Nakonec do šťávy přidejte vybrané suroviny – lžíci medu a špetku kurkumy nebo mleté ​​skořice podle chuti. Nepijte více než jednoho panáka denně.

Zdroj: Healthline, Healthline