Zázvorový čaj s kurkumou je doslova dar z nebes. Jeho pravidelná konzumace má výtečné účinky na celý organismus

Fotografie: Depositphotos

V moderní době jsem zvyklí jíst různé potravinové doplňky, které nám pomáhají udržovat naše tělo zdravé. Lze ale k tomu využít i přírodní prostředky. Zázračné účinky mají kořen zázvoru a kurkuma.

Běžnou praxí v mnoha domácnostech je, že svou lékárničku mají plnou nejrůznějších doplňků stravy. Jsou to především vitamíny a minerály, které nejčastěji lidé pravidelně polykají. Pochopitelně, že lepší variantou je pestrá a vyvážená strava. Ale ne vždy se člověku daří přijmout všechny potřebné živiny. Pak mají potravinové doplňky svůj účel. Kromě nich je ale také možné vsadit na přírodní prostředky, říká lékařka Adda Bjarnadottir.

Co nevíte o zázvoru?

Zázvor se využívá v kuchyni jako koření. Získává se z oddenků zázvoru lékařského. Má žlutou až červenou barvu a výraznou chuť. Kořen má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Dokáže ulevit od žaludečních a cestovních nevolností. Některým lidem ale může způsobit pálení žáhy nebo bušení srdce. Neměly by ho jíst děti.

V čem pomáhá kurkuma

Kurkuma neboli indický šafrán se získává z sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Je to typické koření v indické, pákistánské, perské a thajské kuchyni. Ovšem nachází si cestu i do kuchyně české. Jako barvivo se kurkuma přidává třeba do těstovin. Koření má výborné protizánětlivé účinky. Je to také silný antioxidant. U starších lidí pomáhá podporovat kognitivní funkce mozku.

Fotografie: Pixabay

Připravte si zázvorový a kurkumový čaj

  • Obě koření, jak kurkuma, tak i zázvor, jsou vhodná pro přípravu zdravotního čaje. Mezi jeho léčebné účinky patří odstranění zánětu, posílení imunitního systému, zlepšení trávení, utišení bolesti. Čaj pomáhá chránit srdce, reguluje hladinu cukru v krvi, zlepšuje kvalitu pokožky v situaci, kdy trpí akné, ekzémem nebo psoriázou.
  • Čaj ze zázvoru a kurkumy zvyšuje vitalitu a nervovou aktivitu, zlepšuje koncentraci a pomáhá chránit před vznikem Alzheimerovy choroby.
  • Do vařící vody se dá kousek čerstvého kořene zázvoru a pozor i čerstvého kořene kurkumy. Nechá se chvíli povařit a vyluhovat. Čaj se pije po vychladnutí, je bez kofeinu i bez kalorií. Ochutit ho je možné citronovou šťávou, případně medem dosladit. Kdo chce, může do něho přidat i mletý pepř, jenž pomáhá zlepšit trávení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]