Zapomeňte na drahé krémy a botox. Problémy se stárnutím pokožky a vráskami lze řešit i jinak

Fotografie: Freepik

Říká se, že opalovací krémy jsou užitečné v boji proti vráskám během léta. Co byste ale měli používat v chladných měsících? Existují nějaké krémy proti stárnutí pokožky, které si můžete koupit? Samozřejmě, že ano, ale jsou zde i další metody boje.

Je známo, že UVA i UVB paprsky jsou škodlivé, ale UVA paprsky pronikají do hlubších vrstev pokožky a mohou poškodit jak epidermis, tak vrchní vrstvu pokožky tvořenou kožními buňkami, pigmenty a bílkovinami, stejně jako další vrstvu tvořenou kolagenem.

Mezi známé známky stárnutí pokožky patří vrásky, ochabnutí kůže, suchá a drsná pokožka, stařecké skvrny, cévní síť na obličeji a aktinická keratóza. Pokud se rozhodnete používat kosmetické přípravky, vždy se ujistěte, že neobsahují žádné parabeny a další potenciálně nebezpečné látky, jako jsou syntetické vonné látky. Existuje ale i mnoho dalších způsobů, jak pokožku ochránit. Podívejme se na základ, bez kterého se neobejdete. Nejde přitom o nic složitého.

Zdravá dieta

Zdravý životní styl obecně je důležitý nejen pro vaši pokožku, ale pro celý organismus. Jak se říká, jste to, co jíte. Studie ukazují, že konzumace spousty zeleniny, luštěnin a olivového oleje může zpomalit stárnut pokožky, zatímco maso, mléčné výrobky a máslo mohou mít zcela opačný účinek. Se zvýšením stárnutí pokožky souvisí hlavně plnotučné mléko, červené maso, brambory, nealkoholické nápoje, likéry, koláče a pečivo.

Fotografie: Pixabay

Naopak výrobky, které zabraňují stárnutí pokožky, jsou veškerá listová zelenina, fazole, ořechy, olivy, sušené ovoce, švestky, třešně, hrozny, jablka a čaj, takže si toho ve své stravě dopřejte dostatek. Pokožka je příznivě ovlivněna antioxidačními vitamíny a fytoncyty, které jsou v těchto produktech obsaženy.

K prevenci stárnutí pomáhá také vitamín C a kyselina linolová. Snížení tuků a sacharidů ve stravě může také zlepšit celkový stav a vzhled pokožky.

Přestaňte kouřit

To, že je kouření škodlivé pro zdraví asi nikoho nepřekvapí. Škodlivé je ale také pro vaši pokožku, protože podporuje vývoj enzymů, které štěpí kolagen, elastinová vlákna a pojivovou tkáň kůže.

Tyto enzymy se nazývají metaloproteinázy matrice a také způsobují oxidační stres, který inhibuje tvorbu kolagenu. V těchto procesech pokožka předčasně stárne. Studie ve skutečnosti ukazují, že čím více žena kouří, tím starší vypadá.

Znečištění vzduchu má také vliv

Na vzhled pokožky má vliv nejen tabákový kouř, ale také znečištění ovzduší výfukovými plyny a jinými zdroji. Studie starších žen zjistila, že znečištění ovzduší úzce souviselo s nejméně dvěma příznaky stárnutí pokožky, a to pigmentovými skvrnami a vráskami. Protože není možné úplně se vyhnout znečištění ovzduší, zvyšte ve své stravě množství antioxidantů a používejte doplňky stravy, které posilují přirozenou obranyschopnost pokožky.