Jasné projevy nesnášenlivosti lepku, které lidé často zaměňují s jinými problémy a žijí tak v nevědomosti

Fotografie: Depositphotos

Pokud trpíte některým z následujících příznaků, rozhodně vyhledejte pomoc lékaře. Je totiž dost možné, že trpíte nesnášenlivostí lepku, což by se nemělo brát na lehkou váhu.

Nesnášenlivost lepku není totéž jako potravinová alergie. Spíše se jedná o stav ve vašich střevech, jenž může mít negativní dopad na váš celkový životní styl a každodenní pohodu. Ti, kteří zůstanou nediagnostikovaní, mohou pokračovat v konzumaci lepku po zbytek svého života, čímž se vystavují riziku autoimunitních a jiných onemocnění a také široké škále vyčerpávajících, frustrujících a nepříjemných symptomů. Níže se můžete podívat na nejčastější příznaky intolerance lepku. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.

Silná bolest žaludku

Zažívací potíže jsou snad nejzřetelnějším příznakem nesnášenlivosti lepku. Po jídle, které obsahuje lepek, se často může objevit plynatost, nadýmání, průjem a zácpa. Konzumace potravin, které obsahují lepek, může poškodit výstelku tenkého střeva a vést ke špatnému vstřebávání minerálů, vitamínů a většiny potravin, které jíte.

Závratě a mozková mlha

Mnoho lidí s intolerancí lepku zažívá po konzumaci potravin s obsahem lepku mozkovou mlhu, dezorientaci a zvláštní pocit nerovnováhy. Tento častý pocit závratí není normální a odstraněním lepku z vaší stravy můžete mít pocit, že příznak zmizí. Někteří lidé skutečně zaznamenali pokles záchvatů po vyloučení lepku ze stravy.

Chronické útoky migrény

Bolesti hlavy jsou velmi časté u lidí s nesnášenlivostí lepku. I když to není spojeno s určitým typem bolesti hlavy, tento vzorec se obvykle vyskytuje 30 až 60 minut po jídle. Časté migrény mohou také vést k rozmazanému vidění a bolesti kolem očních důlků. Zároveň pocítíte častější únavu bez zjevného důvodu.

Fotografie: Pixabay

Podrážděná kůže a kožní onemocnění

Když má střevo problémy se zpracováním lepku, dojde k jeho zánětu, který se zvenčí může projevit skrze kůži. To je důvod, proč je intolerance lepku často spojena s kožními onemocněními, jako je ekzém a lupénka. Imunitní systém reaguje na trávicí systém vytvářením protilátek, jež mohou způsobit suchou, svědivou kůži a červené pupínky.

Chronická únava bez zjevného důvodu

Dává dokonalý smysl, že pokud je vaše tělo v nepořádku a vaše mysl se ocitá jednou nahoře a jednou dole, budete se také cítit unavení a vyčerpaní. I když spíte 8 až 9 hodin denně, stále se můžete probudit s pocitem únavy, což může znamenat mnohem větší problém.

Zdroj: Healthline