Zácpa pro tělo představuje daleko větší problém, než jen nepříjemnosti na toaletě. Tento stav není radno podceňovat

Fotografie: Depositphotos

Zácpa je nepříjemná porucha střevní peristaltiky, při níž dochází k obtížnému vyprazdňování tuhé stolice. Někdy je přítomná i nemožnost spontánní defekace.

Zácpou trpí poměrně dost lidí. Na vině bývá způsob života, který vedou. Ve stravě jim často chybí vláknina i dostatek tekutin a mají málo pohybu. Co to se střevy může udělat? Není divu, že se ke slovu přihlásí právě zácpa a začne život značně otravovat. Než si zvyknout na projímadla je lepší upravit svou životosprávu. Jaký vliv má zácpa na váš organismus? Více prozradila lékařka Elaine L. Kuo.

Co je to zácpa

Pod zácpou si lze představit stav, kdy z těla neodchází stolice tak často, jak by správně měla, to je minimálně třikrát za týden. Stolice bývá tuhá, dokonce tak moc, že je nemožné ji z konečníku vytlačit. Člověk má také pocit neúplného vyprázdnění, ve střevech ho cosi stále tlačí a vytváří nepohodlí. Tato zácpa bývá důsledkem nedostatku pohybu, příliš malého příjmu tekutin a vlákniny ve stravě či potlačování spontánního nucení na stolici.

Co je to akutní funkční zácpa

Už se vám to možná také stalo, když jste cestovali na dovolenou, že jste nějak neměli potřebu jít na velkou po celou dobu pobytu. Hovoříme o akutní funkční zácpě, což je poměrně nevinný zdravotní stav, který se po návratu domů vrátí k normálu.

Co je to akutní střevní obstrukce

Jestliže zácpa vznikne náhle a bez objektivních příčin (nedostatek tekutin, dovolená), může se jednat o příznak střevní neprůchodnosti. Přidruží se obvykle ještě kolikové bolesti břicha a zástava odchodu plynů. Břicho je vzedmuté.

Fotografie: Depositphotos

Co zácpa v těle způsobuje

Zácpa může třeba i za špatný dech, protože se v těle hromadí toxický odpad. Projevuje se i na stavu pokožky, na níž se vytváří akné či jiné vyrážky. Zácpa bohužel může i za rakovinu střev. Tlusté střevo bohužel není uzpůsobeno k tomu, aby udrželo přebytek výkalů. Může docházet k prasklinám ve stěně střev, k tvorbě infekce a posléze k vývoji rakovinných buněk. Se zácpou se pojí i špatná koncentrace střevní mikroflóry, která má přímý vliv na imunitu.

Zdroj: Healthline, Healthline