Plicní arteriální hypertenzi lze léčit po rozpoznání příznaků. Patří mezi ně i únava a rychlý puls

Fotografie: Freepik

Plicní arteriální hypertenze je vzácné onemocnění, které postihuje tepny a kapiláry plic. Pokud se neléčí včas, může ohrozit váš život.

Plicní arteriální hypertenze je nebezpečné onemocnění související s vysokým krevním tlakem, přičemž kromě tepen postihuje také kapiláry plic. Jedná se však o poměrně vzácný problém, což výrazně ztěžuje jeho včasné rozpoznání. Jakmile proto na sobě pocítíte jeho typické příznaky, měli byste co nejrychleji navštívit odborníka. V opačném případě byste se mohli dle lékaře Nicka Villalobose dostat do život ohrožujících problémů.

Nejčastější příznaky plicní arteriální hypertenze

Toto vážné onemocnění postihuje především plicní arterie, což jsou cévy, které přenáší krev z pravé dolní komory srdce (pravé komory) do plic, vysvětluje dále doktor Villalobos. Ty se v jeho důsledku musí potýkat s vyšším tlakem, což následně nutí srdce více pracovat – jen tak totiž může dostat potřebné množství kyslíku do všech částí těla. Z dlouhodobého hlediska však mohou tyto změny vést k oslabování srdečního svalu a nakonec způsobit jeho samotné selhání.

Abyste se před potenciálními dopady plicní arteriální hypertenze ochránili, je důležité umět zavčasu rozpoznat její typické příznaky. Ty sice mohou být dle serveru Healthline zpočátku velmi mírné (nebo se dokonce nemusí projevit vůbec), ovšem s postupem času mají tendenci nabírat na své intenzitě. Patří mezi ně zejména následující:

Špatný krevní oběh napraví nenáročné pohybové aktivity. Pomohou i procházky a domácí cvičení

  • potíže s dýcháním,
  • nevysvětlitelná únava,
  • časté závratě,
  • mdloby,
  • tlak na hrudi,
  • bolest na hrudi,
  • rychlý puls,
  • bušení srdce,
  • namodralý odstín rtů nebo pokožky,
  • otoky dolních končetin a břicha.
Kontrola u lékaře
Fotografie: Freepik

Stejně tak pacienti často pociťují zhoršené dýchání během cvičení. Co se pak týče léčby, bohužel doposud neexistuje žádný způsob, jak se onemocnění kompletně zbavit, uvádí lékařka Mia Armstrong. Příznaky vám však mohou pomoci zvládat změny životního stylu, jako je zejména zdravá strava a pravidelné cvičení. Rovněž je dobré přestat kouřit a vyvarovat se alkoholu. Na ZdravémStravování jsme mimo jiné již dříve radili, které potraviny podporují zdraví plic.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]