Chyby, které jsou zodpovědné za rozvoj nadváhy a obezity. Vyvarovat se jich je přitom tak snadné

Fotografie: Depositphotos

Nadváha a obezita jsou často důsledkem nadměrného přejídání. Je však důležité vědět, co k tak vysoké konzumaci potravin vede. Zaměřte se na jídelníček plný bílkovin.

Ukázalo se, že vysoce zpracované potraviny jsou hlavní příčinou rostoucí míry obezity v západním světě. Lidé konzumují příliš mnoho tuků a sacharidů kvůli silné touze těla po bílkovinách. Mnoho moderních diet sestává z vysoce zpracovaných potravin, které mají nízký obsah bílkovin, což způsobuje, že lidé konzumují potraviny s vyšším obsahem kalorií, dokud nesplní svou potřebu bílkovin, říká lékařka Amy Richter.

Zpracované potraviny postrádají bílkoviny

Jak lidé jedí více nezdravého jídla nebo vysoce zpracovaných potravin, přijímají méně bílkovin a zvyšují riziko nadváhy a obezity, což, jak víme, zvyšuje možnost rozvoje chronických onemocnění. Lidé jedí čím dál tím více, aby splnili bílkovinný cíl, problém je však v tom, že potraviny západní stravy obsahují stále méně bílkovin.

Proto k dosažení svého cíle musíte konzumovat více bílkovin, což efektivně zvyšuje váš denní energetický příjem. Pokud jsou však bílkoviny ve vašem jídelníčku „zředěny“ tuky a sacharidy, budete jíst více potravin, abyste získali tolik bílkovin, kolik si tělo žádá.

Proč jsou bílkoviny tak důležité?

Bílkoviny jsou stavebními kameny lidského těla. Jsou obsaženy v každé buňce a využívají se k přestavbě a tvorbě nových buněk. Mezi zdroje bílkovin patří maso, mléko, ryby, vejce, sója, luštěniny a některá zrna, jako jsou pšeničné klíčky a quinoa. Nedostatek bílkovin vede k přejídání. Budete-li konzumovat potraviny s nízkým obsahem bílkovin, zvýšíte svou spotřebu jídla, abyste kompenzovali celkový energetický příjem.

jogurt ve skleničce
Fotografie: Freepik

Klíčové příčiny nadváhy a obezity

Ačkoli existuje mnoho faktorů, které se podílejí na nárůstu tělesné hmotnosti a na obezitě, vše nasvědčuje tomu, že silná touha lidského těla po bílkovinách a jejich nedostatek v příliš zpracovaných potravinách jsou klíčovou příčinou nadměrné konzumace jídla a rozvoje nadváhy a obezity v západním světě.

Zdroj: Healthline, Healthline