Banán každé barvy má co nabídnout. Jen je důležité vybrat si ten správný

Fotografie: Stephanie Lopez / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zvolit správný banán může být někdy obtížné. Velice oblíbené jsou měkké a žluté, avšak i ty téměř zcela hnědé vám mají z lékařského hlediska co nabídnout.

Banány jsou jedním z nejvíce konzumovaných druhů ovoce na světě. Není se také čemu divit, jsou bohaté na vitamíny, které jsou nezbytné pro lidské zdraví. Banány obsahují vitamíny A, C a B6, jsou také plné antioxidantů a vlákniny. Jinými slovy obsahují vše, co vaše tělo potřebuje, říká lékař Atli Arnarson. Otázkou je, jaký banán je nejlepší pro vaše zdraví – zelený, žlutý, s hnědými skvrnami, nebo téměř celý černý?

Výběr správného banánu

Banány, jak je dobře známo, přicházejí v různých barvách, takže někdy může být těžké zvolit ten správný a nejvhodnější pro vaše tělo a zdraví. Každý odstín banánu má své vlastní charakteristické zdravotní přínosy. Který byste si měli vybrat vy?

Nezralé zelené banány

Zelené tvrdší banány ukazují jejich nezralost. To ale neznamená, že by byly špatné. Jsou zásadní při snaze udržet si přiměřenou hladinu cukru v krvi. Zelené banány mají nízký glykemický index, což z nich dělá skvělou svačinku pro ty, kteří potřebují dávat velký pozor na hladinu cukru v těle. Mladé a nezralé banány vás také zasytí na delší dobu.

Žluté, ale ještě stále tvrdé banány

Tyto plody vám poskytují mnoho výhod. Mají mnohem sladší chuť než nazelenalý a mladý banán. Tělo je schopné ho celkem snadno strávit. Když je banán zcela žlutý, antioxidanty v něm dokážou chránit vaše tělo před mnoha nemocemi. Spojíte tedy příjemné s užitečným.

Fotografie: Pexels

Zralé žluté banány s hnědými skvrnami

Jsou také bohaté na antioxidanty a jsou vynikajícím jídlem pro ty, kteří bojují s rakovinou. Tmavě strakatý banán obsahuje TNF, látku zvanou tumor nekrotizující faktor, jež je účinná proti abnormálním buňkám. Kromě toho vám dodají více energie než ostatní druhy a jsou také dobré pro udržení normálního krevního tlaku.

Měkké a hnědé banány

Můžete si myslet, že banány, které jsou již velmi měkké a hnědé, nemají ze zdravotního hlediska moc co nabídnout. Banány v této barvě jsou mnohem sladší než výše uvedené druhy. Obsahují vysoké množství tryptofanu, jenž snižuje stres a úzkost. Jsou také bohaté na různé živiny, které podporují zdraví svalů a kostí.

Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline, National Library Of Medicine