Pleť i vlasy plesají: Využití banánových slupek odrazuje od jejich vyhazování do koše

Fotografie: Famartin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Při konzumaci banánu většina lidí odhazuje slupku. Toto jednání byste však mohli přehodnotit na základě tvrzení, že banánové slupky mají řadu využití.

Banánové slupky jsou často považovány za odpad, který se vyhazuje po konzumaci samotného ovoce. Avšak tuto myšlenku je třeba změnit, protože banánové slupky jsou plné živin a mají široké využití. Tyto slupky jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, což z nich dělá skvělý přírodní produkt pro různé účely, říká doktorka Debra Rose Wilson. Zjistěte, jak tento „odpad“ využít, a šetřit tak peníze i přírodu.

Pro péči o pleť

Banánové slupky obsahují mnoho prospěšných složek, jako jsou antioxidanty, kyselina salicylová a vitamíny, které pomáhají udržet pleť zdravou a krásnou. Jedním z využití banánových slupek v péči o pleť je exfoliace kůže. Vnitřní strana banánové slupky obsahuje enzymy, jež mohou pomoci odstranit odumřelé kožní buňky a zlepšit texturu pokožky. Stačí si tedy jemně vmasírovat vnitřní stranou banánové slupky do pokožky a nechat působit asi 10–15 minut. Poté opláchněte vodou.

Pro zdraví vlasů

Zastánci přírodních produktů pro zdraví a kosmetiku doporučují používat banánovou slupku jako složku masky na vlasy. Tvrdí, že díky ní budou vlasy jemnější a lesklejší. Toto tvrzení podporují mimo jiné tím, že upozorňují na antioxidanty obsažené v banánové slupce. Tyto antioxidanty podle nich neutralizují volné radikály, a udržují tak vlasy silné a zdravé.

Na bělení zubů

Banánové slupky prokázaly antibakteriální aktivitu proti A. actinomycetemcomitans a P. gingivalis. Tyto bakterie přispívají ke vzniku parodontálních onemocnění, jako je zánět dásní a parodontitida. Ačkoli se tato ani jiné studie nezaměřily na přímou aplikaci banánové slupky na zuby, obecně se tvrdí, že potírání zubů banánovou slupkou je pro zuby a dásně prospěšné. Pokud to budete dělat každý den po dobu jednoho týdne, může to zuby vybělit.

Pro první pomoc

Banánové slupky jsou nejen vynikajícím zdrojem živin pro naše tělo, ale mohou být také užitečnou součástí první pomoci. Když se nacházíte v situaci, kdy nemáte po ruce žádný zdravotnický materiál, může vám banánová slupka poskytnout řešení některých drobných zdravotních potíží.

Jedním z využití banánových slupek v první pomoci je pomoc při oděrech a drobných řezných ranách. Vnitřní strana banánové slupky obsahuje enzymy, které mohou pomoci zmírnit zánět a podráždění kůže. Stačí si banánovou slupku přiložit na postižené místo a nechat ji působit asi 5–10 minut. Díky své antibakteriální vlastnosti může také pomoci zabránit infikování rány.

Banánové slupky také mohou být užitečné pro léčbu spálenin. Vzhledem k tomu, že obsahují antioxidanty, mohou pomoci snížit zánět a podráždění kůže. Stačí si banánovou slupku přiložit na postižené místo a nechat ji působit asi 10–15 minut.

banán slupka
Fotografie: Freepik

Dalším z využití banánových slupek v první pomoci je pomoc při odstranění trnů a hmyzích žihadel z kůže. Stačí si banánovou slupku přiložit na postižené místo a lehce ji přitlačit. Slupka by měla pomoci vyjmout trn nebo žihadlo z kůže a zároveň zmírnit bolest a zánět.

Banánové slupky také mohou pomoci snížit svědění po bodnutí hmyzem nebo kontaktu s rostlinami, jako jsou například kopřivy. Stačí si banánovou slupku vmasírovat do postižené oblasti a nechat ji působit asi 5–10 minut. Slupka by měla pomoci zmírnit svědění a podráždění kůže.

V neposlední řadě mohou být banánové slupky nápomocné i při odstranění bradavic. Vnitřní strana banánové slupky obsahuje enzymy, které mohou pomoci rozložit tkáň bradavice. Stačí si banánovou slupku přiložit na bradavici a nechat ji tam po dobu několika hodin nebo přes noc. Opakujte tento postup několik dní, dokud bradavice nezmizí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]